topukdikeni.gen.tr https://www.topukdikeni.gen.tr Topuk Dikeni, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, topukdikeni.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Wed, 01 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Topuk Dikeni İbrahim Saraçoğlu https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ibrahim-saracoglu.html Sun, 11 Nov 2018 20:59:30 +0000 Topuk dikeni İbrahim Saraçoğlu, Topuk dikeni, topuğun üzerinde sonradan meydana gelen bir kemik çıkıntısı şeklinde görülür. Topuk dikeni oldukça rahatsız edici bir durum oluşturur. Aslında topuk dikeni, ayağın devamlı Topuk dikeni İbrahim Saraçoğlu, Topuk dikeni, topuğun üzerinde sonradan meydana gelen bir kemik çıkıntısı şeklinde görülür. Topuk dikeni oldukça rahatsız edici bir durum oluşturur. Aslında topuk dikeni, ayağın devamlı zorlanması sonucunda topuk kısmında kalsiyum birikintisinin oluşmasıdır. Aynı zamanda topuk dikeni iltihap sonucu da ortaya çıkabilir. Topuk dikeni ayakta uzun süre kalındığında ya da yürüdüğünde şiddetli ağrılar meydana getirir. Topuk dikeninin bitkisel ve tıbbi birçok yöntemleri mevcuttur. Günümüzde topuk dikeni İbrahim Saraçoğlu'nun oluşturduğu bir kürle tamamen yok olması mümkündür. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu günümüzde bitkisel tedavi yöntemleriyle insanlara yardım eden bitkisel tıp uzmanıdır. İbrahim Saraçoğlu bu konuda birçok önerileri de vardır. Jilet yarası kadar acı veren topuk dikeni tedavisi doğal yöntemlerle etkili bir şekilde yok edilmektedir. İbrahim Saraçoğlu tamamen doğal yöntemlerle tedavi yapmakta ve insan sağlığına hiçbir zararı olmamaktadır. Birçok uzmanda bu küre onay vermekle birlikte topuk dikeni olan hastalarada tavsiye etmektedir. İbrahim Saraçoğlu'nun topuk dikeni kürü oldukça etkili olup üç aşamadan meydana gelmektedir.

İbrahim Saraçoğlu'nun topuk dikeni kürü hazırlanışı ve uygulama aşamaları:

Topuk dikeni kürü için iki bitki kullanılmaktadır. Çekirdekli siyah kuru üzüm ile orta acılı kırmızı pul biber. Önemli olan bir nokta biberin doğal yollarla elde edilmiş tohumlardan üretilmiş olmasıdır. Biberin tadı ise fazla acı olmamalıdır. Topuk dikeni kürünün aşamaları şu şekildedir:

1. aşama: Üç günlük uygulanan bir aşamadır. 3 yemek kaşığı pul biberi havanda dövmeye başlıyoruz. Dövülen pul biberi, bir bezle topumuza sarıyoruz. Üç gün boyunca topukta sarılı şekilde durmalıdır.

2. aşama: Üç gün sardıktan sonra dördüncü gün siyah kuru üzümü de benzer şekilde havanda döverek tülbentin içine koyuyoruz. Topuğun acıyan kısmına uyguluyoruz. 3 gün boyunca sarılı bir şekilde topukta durmalıdır.

3. aşama: Yedinci gün ise pul biber ile siyah üzümü eşit miktarda karıştırıp havanda dövmeye başlıyoruz. Tülbentin içine karışımı koyuyoruz. Topuğunuza sarınız. Üç gün sarılı bir şekilde topukta durmalıdır .Toplam 9 gün sürecek bir türdür. Bu süreç sonunda topuk dikeni ortadan kalkacaktır ve kişi rahatlıkla normal hayatına devam edecektir. Topuk dikeni İbrahim Saraçoğlu'nun oluşturduğu kürle hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Topuk dikeni kürünü kullananlarda yüzde doksan bir iyileşme sağlanır. Uygulaması oldukça kolay ve zahmetsiz olan bu tür, topuk dikeni hastalığı olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği bilinmelidir. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Topuk dikeninin tıbbi tedavi yöntemleri vardır. Fakat tıbbi yöntemlerle iyileşme oranı bitkisel tedavi yöntemlerine göre daha düşüktür.]]>
Topuk Dikeni Evde Tedavi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-evde-tedavi.html Mon, 12 Nov 2018 04:12:54 +0000 Topuk Dikeni Evde Tedavi, topuk dikeninin meydana gelme nedeni ayak tabanının aşırı zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Ayak tabanında bulunan tenton dokusunun topuğa topuğa yapışma, zorlanma veya yerinde gerilmesi sonucunda zamanla Topuk Dikeni Evde Tedavi, topuk dikeninin meydana gelme nedeni ayak tabanının aşırı zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Ayak tabanında bulunan tenton dokusunun topuğa topuğa yapışma, zorlanma veya yerinde gerilmesi sonucunda zamanla zedelenme ve ufak ebatlı yırtıklar meydana gelir. Ardından meydana gelen doku sertleşmesi ve doku iltihabı, yerini kemikleşen sert bir yapı tabakasına bırakır. Bu durumda çekilen röntgende topuğa batan diken şeklinde görülür. Ancak topuk ağrısının nedeni ise doku üzerinde oluşan zedelenme ve meydana gelen kireçlenme vücudun zedelenme durumuna karşı vermiş olduğu reaksiyondur. Ayakta taban bozuklukları, aşırı kilo, sürekli yürüme ayakta kalma ve farklı spor alanlarındaki aktiviteler zemin yaratan faktörlerin oluşmasını sağlar. topuk dikeninde genellikle hasta sabah kalkınca ilk attığı adım sonrasında meydana gelen şiddetli topuk ağrısından şikayet eder. Daha sonra bir hayli azalan ağrı, uzun süreli ayakta kalma ve yürüme sonrası tekrar artabilir. Topuk dikeni evde tedavi edilerek de ağrıların en aza indirilmesi mümkündür. Ancak daha önce bir hekime başvurularak röntgen çektirilmesi hekimin yapmış olduğu tavsiyelerin uygulanması da oldukça önemlidir. 

Topuk Dikeni Evde Nasıl Tedavi Edilir

Soğuk Tedavi: Topuk dikeni nedeni ile oluşan iltihaplanma, şişlik ve ağrıları en aza indirmek için etki sağlayan çözümlerden olan soğuk tedavi şeklinde kullanılan buz aynı anda kasların gevşeyerek rahatlamasına da yardımcı olmaktadır.
Bu uygulama için bir pet şişeyi suyla doldurup buzdolabında su donuncaya kadar beklettikten sonra buzluktan çıkartıp 15- 20 dakika süresince ayağınızın altında hafifçe bastırarak yuvarlayın. Topuk dikenini sorununda yoğun geçen bir günün sonunda bu yöntemi uygulayarak ağrılarınızı en aza indirebilirsiniz. 

Hindistan Cevizi Yağı: Topuk dikeni rahatsızlığı için en etkili doğal çözümlerden olan Hindistan cevizi yağı, doğal ve bitkisel bir nemlendirici olasından dolayı topuğun yumuşamasını sağlayarak ağrıları hafifletmenin yanı sıra kemik gelişimi ve sağlığı açısından oldukça fayda sağlayan kalsiyum barındırır. Hindistan cevizi yağını hafifçe ılıtarak ağrının yaşandığı bölgelere masaj uygulayabilirsiniz. İltihaplanma ve ağrıları hafifletmek amaçlı ve sabahları daha sık yaşanan ağrıları engellemek için düzenli olarak her gün yatmadan önce Hindistan cevizi yağı ile topuk bölgesine masaj uygulayabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağını her sabah düzenli olarak 1 yemek kaşığı yutulabilir. 

Keten Tohumu Yağı: Bünyesinde barındırdığı bileşenler, doymamış yağasitleri ve omega 3 sayesinde topuk dikeni nedeni ile meydana gelen iltihap ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ufak bir tavaya 3 yemek kaşığı keten tohumu yağını ilave ederek ısıtın ve ısınan yağa bir parça temiz tülbent batırarak sorun olan bölgeye yağlı bezi yerleştirerek üzerini sararak kapatın. Ardından hiç hareket etmeden 1-1,5 saat kadar uzanarak bekleyin. Şayet ağrılarınızın hafiflemesini istiyorsanız bu uygulamayı günde 2 kez  düzenli olarak uygulayın.
]]>
Topuk Dikeni Kürü https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-kuru.html Mon, 12 Nov 2018 13:22:59 +0000 Topuk dikeni kürü, Topuk dikeni hakkında birçok öneride bulunulmaktadır. İnsan için hareket fonksiyonunun başlangıcı olan ayakta ortaya çıkan bu rahatsızlıklar bireyi epeyce zor durumda bırakmaktadır. Ayağın altında Topuk dikeni kürü, Topuk dikeni hakkında birçok öneride bulunulmaktadır. İnsan için hareket fonksiyonunun başlangıcı olan ayakta ortaya çıkan bu rahatsızlıklar bireyi epeyce zor durumda bırakmaktadır. Ayağın altında ortaya çıkan bu rahatsızlığa her şey neden olabilmektedir. Derinin kurumasıyla başlayan topuk dikeni, insanı oldukça zorlamakta ve çok acı vermektedir. Jilet yarasından daha çok keskin bir acı veren topuk dikeni tedavisi naturel metotlarla da yapılmakta ve etkili sonuçları görülmektedir.

Son zamanlarda ortaya çıkan topuk dikeni kürü bu rahatsızlığa yakalan bireyler tarafından kullanılmakta ve uygulaması doğru yapıldığında kısa sürede geçmektedir. Tamamen doğal metotlar ile tedavisi yapılmakta ve insan sağlığına hiçbir zararı görülmemiştir. Çoğu uzmanda bu küre onay vermekte ve topuk dikeni rahatsızlığı olan bireye tavsiye edilmektedir.

Topuk dikeni kürü uygulaması: 

Topuk dikeni kürleri üç gün ve üç aşama içiminde uygulanması gereklidir.

Topuk dikeni kürü birinci aşama: Gerekli malzemeler; üç yemek kaşığı pul biber, tülbent

Uygulanışı; kırmızı pul biberin ezilmesi gerekmektedir. Ezme işlemi yapıldıktan sonra tülbent içine konarak, ayağın topuk kısmına sarılır. Sabah uyanılınca sargı sökülür. Bu uygulama peş peşe üç gün uygulanacaktır.

Topuk dikeni kürü ikinci aşama: Gerekli malzemeler; üç yemek kaşığı kuru üzüm ve çekirdeği, tülbent

Uygulanışı; kuru üzüm çekirdeği ile beraber ezilir. Ezilme işlemi yapıldıktan sonra tülbent üzerine konarak ayak topuğuna sarılır. Sabah sökülür. Bunun da peş peşe üç gün uygulanması gereklidir.

Topuk dikeni kürü üçüncü aşama: Gerekli malzemeler; üç yemek kaşığı pul biber, üç yemek kaşığı kuru üzüm ve çekirdeği, tülbent

Uygulanışı; diğer kür tedavilerinde olduğu gibi pul biber ve kuru üzüm çekirdeğiyle birlikte ezilir. Ezilme işleminden sonra hazırlanan macun tülbent üzerine konarak ayağın topuk kısmına sarılır. Sabah sökülür. İşlemlerin hepsi gece yatarken yapılmalı ve sabah ayaktan sökülmelidir.

Uygulamayı yapan bireylerin çoğu tarafından yararı görülmüştür. Uygulanması gereken bu kür tedavisi düzenli ve tam olarak yapılması halinde olumlu netice alınacaktır. Kırmızı pul biberin tohum olmasına dikkat edilmelidir. Topuk rahatsızlığı da bu uygulanacak metot ile iyileşmektedir. Zahmetsiz ve kolay olan bu kürü topuk dikeni hastalığı olan her birey gönül rahatlığı içinde uygulayabilir. Uygulamanın bugüne kadar hiçbir yan etkisi görülmemiştir.

]]>
Ender Saraç Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/ender-sarac-topuk-dikeni.html Mon, 12 Nov 2018 20:28:54 +0000 Ender Saraç topuk dikeni kürleri oldukça faydalı olup, kürlerin kullanım sonrası etkili sonuçlar alınmaktadır. Topukta oluşan, yere basılınca şiddetli ağrı ve sancı ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Ayak topu Ender Saraç topuk dikeni kürleri oldukça faydalı olup, kürlerin kullanım sonrası etkili sonuçlar alınmaktadır. Topukta oluşan, yere basılınca şiddetli ağrı ve sancı ile kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Ayak topuğu kaslarının topuğa bağlanma yerinde aşırı zorlanma nedeni ile yara meydana gelmesi ve bu yaranın devamlı bir hal almasıdır. Yara üzerine kireç birikmesi ile röntgen filminde topuk dikeni olan kısım, diken varmış gibi görünmektedir. Çoğunlukla kadınlarda çok fazla görülen topuk dikeni, günümüzde değişik yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ender Saraç topuk dikeni bitkisel yöntemlerden birisidir.

Kişiler özellikle sabahları yere basarken ciddi topuk ağrısı hissederler. Daha sonra ağrı biraz yürüyüş yaptıktan sonra azalır. Ancak uzun süre sert zeminde ayakta kalmak, kalınca ya da yürüyünce ağrı tekrar artmaktadır.

Kanda ürik asit yüksekliği topuk dikenin oluşmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalananlar öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden sonra 5′er adet ardıç tohumu yemeleri topuk dikeni için çok faydalı olacaktır.

Ender Saraç topuk dikeni tarifleri;

Bir kovaya sıcak su doldurarak içerisine bir çay bardağı kekik koyarak ılımasını bekleyin. Günde bir kez ılık hale gelince, topuk dikeni olan ayağı bu hazırlanan suda yaklaşık 20-30 dakika kadar bekleterek dinlendirin. Zamanla ağrılarınızın azaldığını ve zamanla topuk dikeninin nasıl yok olduğunu göreceksiniz.

İlk önce elmaları güzelce yıkadıktan sonra elmaların kabuklarını soyun. Elma kabuklarını bir tencereye koyduktan sonra üzerine bir litre su ilave ederek 10 dakika ocak üzerinde orta ateşte kaynamaya bırakın. Daha sonra bir kenarda yarım saat demlemeye bırakılır. Yarım saat demlendikten sonra süzülerek iki yemek arası saatlerinde ve yatarken birer bardak için. 
]]>
Topuk Dikeni Duası https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-duasi.html Mon, 12 Nov 2018 21:34:38 +0000 Topuk Dikeni Duası, tıbbi olarak yapılacak her şey yapıldıysa, hala topuk dikeni geçmediyse, uygulanabilir bir dua yöntemidir. İlla geçer diye bir şey söylemek yersiz olur ama inancımızı da kaybetmememiz gerekiyor. Çünkü Topuk Dikeni Duası, tıbbi olarak yapılacak her şey yapıldıysa, hala topuk dikeni geçmediyse, uygulanabilir bir dua yöntemidir. İlla geçer diye bir şey söylemek yersiz olur ama inancımızı da kaybetmememiz gerekiyor. Çünkü birçok hastalığa, dualarla çare aranılmaktadır. Bazı hastalıkların dua yoluyla da geçebildiği görülmüştür. 

Doktorlar topuk dikeninin, duruş bozukluklarından, yanlış ayakkabı kullanımından yada ayakların temiz olmayan ortamlarda bulunmasından kaynaklanabileceğini söylerler. Çok kilo alımı da topuk dikenini tetikleyebilir. Topuk dikeni genelde sabah uyanıldığında, ayaktaki ağrıyla baş gösterir. Çünkü uyuduğumuzda vücudumuz dinlenir ama ağrıların hepsi ayak topuklarımızda birikir. Uyandığımızda ayağa kalktığımız zaman, ayaklarda bir basınç oluşur ve zamanla alışırız. Topuk dikeni olan kişilerin yürüme bozuklukları olur çünkü, çok ağrılı bir yer olduğundan ve direk oraya yürürken basıldığından, topuğa basmamak için sendeleriz, bu da yürürken kötü bir görüntü oluşturur ve şekil bozuklukları oluşur.

Topuk Dikeni, topuk kemiğinin içinde oluşan, boyutları 2 cm ye kadar ulaşan dikenin oluşmasına denir. Kimi hastalarda 20-25 adat birden topuk dikeni görülebilir.Çok ağrılı bir dönemdir ve müdahale edilmezse geçmesi imkansız denilebilecek kadar zordur. Topuk dikeni röntgen yardımıyla kolayca görülüp, teşhis edilebilir. Tedavisi 10 haftayı bulmaktadır. Doktorun önerdiği krem sayesinde topuk dikeni yok edilebilir. Ancak kremle ya da başka ilaçlarla geçmeyen topuk dikenine cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale, topuk dikeni için en son çözüm yöntemidir ve etkili bir yöntemdir. Ama bazı durumlarda alternatif tıbba da önem vermek gerekir. Alternatif tıp derken, bunun en güçlü ve etkili olanı dualardır. Hiç bir zaman inancımızı kaybetmemeliyiz.

Topuk Dikeni Duası, denildiğinde akla gelebilecek en güzel dua
 • Fatiha suresi: Elhamdü lillâhi rabbilalemin, Errahmânirrahim, Mâlikiyevmiddin, İyyâkena’budü ve iyyâkenesteîn, İhdinessırâtel müstâkim, Sırâtellezîne en’amte aleyhim, ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.
 • Al-i İmran suresinin 154. ayeti Summe enzele aleykum min ba’dil gammi emeneten nuâsen yagşâ tâifeten minkum, ve tâifetun kad ehemmethum enfusuhum yezunnûne billâhi gayral hakkı zannel câhiliyyeh, yekûlûne hel lenâ minel emri min şey’, kul innel emre kullehu lillâh, yuhfûne fî enfusihim mâ lâ yubdûne lek, yekûlûne lev kâne lenâ minel emri şey’un mâ kutilnâ hâhunâ, kul lev kuntum fî buyûtikum le berezellezîne kutibe aleyhimul katlu ilâ medâciihim, ve li yebteliyallâhu mâ fî sudûrikum ve li yumahhısa mâ fî kulûbikum, vallâhu alîmun bi zâtis sudûr.
 • Feth suresinin 29. ayeti Muhammedun resûlullâh, vellezîne meahû eşiddâu alâl kuffâri ruhamâu beynehum terâhum rukkean succeden yebtegûne fadlen minallâhi ve rıdvânen sîmâhum fî vucûhihim min eseris sucûd, zâlike meseluhum fît tevrât, ve meseluhum fîl incîl, ke zer’in ahrace şat’ehu fe âzerehu festagleza festevâ alâ sûkıhî yu’cibuz zurrâa, li yagîza bihimul kuffâr, vaadallâhullezîne âmenû ve amilûs sâlihâti minhum magfiraten ve ecren azîmâ.
Peygamber Efendimiz de, bir yeri ağrıdığında şu duayı okurmuş:

Bismillahil-kebiri euzübillahil-azımi min külli ırkın ne'arin ve min şerri harrin-nari
(Ulu Allah'ın adıyla, kanla kabaran her bir damardan ve ateş hararetinin şerrinden maul olan Allah'ım sana sığınırım.)

Uyarı: Türkçedeki harfler arapçadaki harfleri karşılayamadığından bu yazılış sadece yakın bir okuyuştur.
]]>
Heeltex Topuk Dikeni Çorabı https://www.topukdikeni.gen.tr/heeltex-topuk-dikeni-corabi.html Tue, 13 Nov 2018 04:24:17 +0000 Heeltex Topuk Dikeni Çorabı, Topuk dikeni ya da öbür adıyla plantar fasciitis olarak bilinen ve toplumun genelinde, mutlaka her on kişiden birinde görülen ve yaygın olan ağrılı bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni rahatsızlı Heeltex Topuk Dikeni Çorabı, Topuk dikeni ya da öbür adıyla plantar fasciitis olarak bilinen ve toplumun genelinde, mutlaka her on kişiden birinde görülen ve yaygın olan ağrılı bir rahatsızlıktır. Topuk dikeni rahatsızlığı Yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta kalmak, yürümek, istenmeyen kilolar ile genel sayılabilecek sebeplerin yoğun bir halde tekrarlanmasından dolayı yaş faktörlerden bağımsız olarak herkeste görülebilmektedir. Ayak tabanında olan kas bağlarının topuk kemiğinin çevresinde hasar görmesi ile bu hasarın tedavi edilmediği için kronik bir ağrıya dönüşmesi neticesi olarak yürüme ve ayakta durmayı zorlaştırmaktadır. Heeltex topuk dikeni çorabı, Dünyada ilk defa olarak, topuk tabanlığını günlük çorap ile başarılı bir biçimde bir araya getirmiştir. Hem ev dışında ayakkabı içerisinde, hem de ev içinde sadece çorap olarak kullanılabildiği için tedavi sürekliliğini önemli ölçüde arttırması nedeniyle rahatsızlığı olanlara daha ekonomik bir çözüm olmaktadır.

Heeltex Topuk Dikeni Çorabı Yapısı: Çorap olarak polyster ile likra içermesi nedeniyle çok rahattır, ayağı sıkmamakta ve ayak kısmında bulunan ekstra destekleyicisi sayesinde ayakkabı içinde kayma yapmamaktadır. Taban kısmında pamuk takviyesi vardır, bu terin emilmesini sağlar ve rahatlığı arttırır. Topuk ve burun destekli olması nedeniyle dayanıklı bir yapıya sahiptir. Heeltex topuk dikeni çorabı, sağ ve sol ayağa giymek üzere çift olarak satılmakta, bundan ayrı olarak %100 memnuniyet garantisi içerip, memnun kalınmadığı takdirde para iadesi yapmaktadır. Ayrıca Heeltex firması topuk dikenine özel olarak geliştirilmiş patentli ve sağlıklı ürünleri ile kişilerin günlük hayatını kolaylaştıracak kesin çözüm hizmetleri sunuyor.

Heeltex Topuk Dikeni Çorabı Özellikleri: Heeltex, özel olarak geliştirilen tabanlığı ile darbe emici çorap özelliğine sahiptir. Medikal ile tekstili birleştirerek ayağa sağlığı ve rahatlığı getirmiştir. Heeltex topuk dikeni çorabı Dünya'da bir ilk defa yeni teknolojisi ile mükemmel bir rahatlık sağlayan bu çorabın öncüsü olmuştur. Darbe emen bu çorap, atılan her adımda topuk ve ayaklara binen basıncı eşit bir şekilde dağıtmayı sağlar. Uzun bir süre ayakta durmayı gerektiren işlerde ve sert zeminlerde yürümekten dolayı meydana gelen şikâyetleri önler. Heeltex topuk dikeni çorabı günümüzde topukta ve ayakta oluşan ağrıları tedavi etmek amacıyla kullanılan ve en yaygın bir yöntem olan silikon tabanlığı başarı ile bir tekstil ürünü haline getirip, bu ürünü daha etkili kılmıştır. Böylece, çok yönlü bir ürün şeklinde tempolu bir hayatın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni nesil bir çorabı geliştirmiştir. Heeltex’in topuk dikeni çorabının, spor, hac-umre, anne adayı ve kösele olarak özel geliştirdiği ürettiği seçenekleri bulunmaktadır.

]]>
Topuk Dikeni İlacı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ilaci.html Tue, 13 Nov 2018 23:34:41 +0000 Topuk Dikeni İlacı: Topuk dikeni genel olarak uzun süre ayakta kalanlarda ve ayakların zorlanması sonucu topuk kısımında oluşan sancı ve ağrılı şekilde oluşan deri altı ve üstü rahatsızlıktır. Günümüzde bir çok i Topuk Dikeni İlacı: Topuk dikeni genel olarak uzun süre ayakta kalanlarda ve ayakların zorlanması sonucu topuk kısımında oluşan sancı ve ağrılı şekilde oluşan deri altı ve üstü rahatsızlıktır. Günümüzde bir çok insanın ağır çalışma koşullarına bağlı olarak ve özellikle bayanların kullanmış olduğu yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabıların kullanılması ile ayak topukları zarar görmektedir. Bundan dolayı, bir çok kişide bulunan ve gün geçtikçe yaygınlaşan rahatsızlıktır. Topuk dikeni tedavisinde kullanılan ilaçların temel mantığı ise rahatsızlığın çıkış noktasında ki hücreleri uyandırmak ve tekrardan kendilerini yenileyerek çalışmasını sağlamaktaıdr. Bunun dışında hastalık çok ilerlediği takdirde cerrahi operasyonlara kadar tedavisi gerçekleşmektedir. Fakat en etkili tedavisi alternatif tıp ile belirtilen evde kendiniz uygulayacağınız yöntemdir.

Topuk Dikeni İlacı Ve Bitkisel İlaçların Hazırlanması

Topuk dikeni rahatsızlıklarında tedavisinin ana mantığı sinirsel hücrelerin tekrardan eski sağlığına kavuşması sağlanmasıdır. Genel olarak piyasada bulunan bir çok ilaçların kullanımında tedavisinin tam olarak sağlanması zaman almakla birlikte gün içersinde ki ağrı ve sancıları da rahatlatacak şekilde tedavi bitene kadar geçirmez. Bundan dolayı tedavi sürecinde alternatif doğal ilaçları ve gerekli önlemleri alarak tedavi süresini kısaltabilir ve ağrı sancıları azaltabilirsiniz.

Topuk Dikeni Tedavisinde Doğal ilaç Kekik

Özellikle gün içerisinde topuk dikeni ilacı kullanırken mesleği gereği ayakları üzerinde çok durmak zorunda kalanların evde uygulayabileceği yöntemdir. İki ayağınızı da koyabileceğiniz bir kabın içerisine ılık su içerisine bir bardak kekik atarak ayakları içerisinde yarım saate kadar dinlendirebilirsiniz. Bu şekilde sancı ve ağrıları kesebilir aynı zamanda kekik yardımı ile ayaklarınızı yumuşatarak hücrelere tekrardan uyarıcı etki yapmasını sağlayabilirsiniz.

Topuk Dikeni İlacı Vicks Kremi Ve Kullanışı

Kekik ve sıcak su ile gün içerisinde ki ağrı ve sancıları kesmekle birlikte vicks kremi ile rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Vicks kremi normal olarak eczanelerden bulabileceğiniz üründür. Kullanımında ise kab içerisinde bir litre kadar kaynamış suyun içine kremden bir çorba kaşığı kadar suyun içerisine aktarın sonrasında soğuyana kadar suyu karıştırın ve ılık olduktan sonra ayaklarınızı suyun içerisinde yarım saate kadar tutun. Yarım saat sonunda ise ayaklarınızı hava almayacak şekilde streç filmler ile sargılayın. Bu şekilde gece yatmadan önce uygulayarak yatınız. Gecenin sonunda sabahları asla yıkamayınız veya silmeyin o şekilde temiz çorap çekerek hayatınıza devam ediniz. Bir hafta kadar uyguladıktan sonra hastalık büyük oranda geçmiş olacaktır.
]]>
Topuk Dikeni Merhemi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-merhemi.html Wed, 14 Nov 2018 02:03:02 +0000 Topuk dikeni merhemi, topuk tedavisinde etkili bir bitkisel yöntemdir. Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişilere basit çözüm üretebilme amacı taşımaktadır. Topuk dikeninin sebebi ise ayağın altındaki kasın topuk kemiğine b Topuk dikeni merhemi, topuk tedavisinde etkili bir bitkisel yöntemdir. Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişilere basit çözüm üretebilme amacı taşımaktadır. Topuk dikeninin sebebi ise ayağın altındaki kasın topuk kemiğine bağlandığı kısımdaki tendon dokusu ve kasların meydana gelen yırtılmalar yada deformelerin giderek iltihaplanması yada kireçlenmesi ile meydana gelir. Özellikle ayağında basma sorunu olan kişilerde, kilolu insanlarda, düz taban olan kişilerde, yüksek topuklu ayakkabı giyenler de, ayakta çok fazla durmak zorunda kalan kişilerde, kadınlarda ve öğretmenlerde genellikle daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe topuk dikeni oluşma olasılığı artmaktadır. Özellikle 40-60 arasındaki yaşlarda daha fazla görülür. Topukta meydana gelen kireçlenme, rörtgenlerde bir çıkık gibi göründüğü için topuk dikeni denilmektedir. Topuk dikeni tedavileri oldukça fazladır. Bunlardan birisi ise merhemle tedavi yöntemidir.

Topuk dikeni merhemi tarifi: Merhemi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta malzemelerin organik tohumdan elde edilmesi gerektiğini unutulmaması gerekir:

Malzemeler:

 • 1 tane lahana yaprağı
 • 1 yemek kaşığı domates
 • 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi

Topuk dikeni merhemi yapılışı:

Bir lahana yaprağının içine bir yemek kaşığı domatesi koyunuz. Eğer taze domates bulamıyorsanız bunun yerine domates tozunu ya da domates çorbasını kullanabilirsiniz. Domatesin üzerine bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi eklemelisiniz ve merheminiz hazırdır. Bu kremi uygulamadan önce ayağımıza bir miktar biberiye yağı sürmemiz gerekir. 5-10 dakika bekledikten sonra ayağımızı ılık suyla temizleyin. Lahana yaprağını ayağımıza sarıp sabaha kadar dinlendirmemiz gerekir. Bu uygulamayı gece yapmamızın sebebi gün boyu hareket ettiğimiz için gece yattığımızda vücudumuzdaki bütün ağrılar topuk tarafına toplanmaktadır ve gece boyunca bu ağrılar rahatsız eder. Bunu önlemek için bu merhemi gece uygulamanız gerekir. 7 gün boyunca her akşam uygulanması tedavi için gereklidir. Lahana yaprağını gece uyguladıktan sonra ayağınıza bir çorap giyerek sabaha kadar çıkarmamanız gerekir. Topuk dikeninin olup olmadığını anlamak için sabah erken saatlerde ayak hareketleri yaparak anlayabilirsiniz. Eğer ayakta dururken şiddetli bir ağrı hissederseniz topuk dikeninizin var olduğunu hissedersiniz. Topuk dikeni merhemi denemeniz önerilmektedir. Faydası oldukça fazladır. Topuk dikeni tedavisi sırasında ayak egzersizlerin yapılması  gerekir. Ayrıca topuk dikeni tedavisinde topuk dikeni terliği de mutlaka kullanmanız gerekir. Bu dönemde terlik, dikenin çok fazla hasar görmesini engeller.

Topuk dikeni merheminin kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler:

Merhem, kesinlikle bir ağrı kesici değildir. Tedavi etme amaçla kullanılmalıdır. Topuk dikeni geçinceye kadar yapılması önerilir. Genellikle 20- 25 gün arasında topuk dikeni kaybolmaktadır. Daha sonra topuk dikeni ağrısı geçer. Bu melhemi kullandığınızda  vücutta soyulmalar meydana gelebilir. Bu gayet normaldir. Çünkü bu soyulma vücudun iyileştiğini gösterir.]]>
Topuk Dikeni Enjeksiyon Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-enjeksiyon-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 04:27:06 +0000 Topuk dikeni enjeksiyon tedavisi, topuk dikeni, fazla kilosu olan kişilerde, sert zeminlerde uzun süreli çıplak ayakla basanlarda görülür. Ve tedavi edilmediği zaman günlük yaşamı aksatabilecek kadar sıkıntı vermekt Topuk dikeni enjeksiyon tedavisi, topuk dikeni, fazla kilosu olan kişilerde, sert zeminlerde uzun süreli çıplak ayakla basanlarda görülür. Ve tedavi edilmediği zaman günlük yaşamı aksatabilecek kadar sıkıntı vermektedir. Sanki ayak tabanında bir taş parçası yada diken varmış gibi bir his vermektedir. Ve uygun tedavi ile çok kolay ve etkili bir şekilde ortadan kalkmaktadır. topuk dikeni daha çok düz tabanlılarda, kavisi yüksek olan ayaklar da, kilosu fazla olan kişilerde ve devamlı olarak yüksek topuklu ve babet gibi düz ayakkabı giyenler de çok daha fazla görülmektedir. Topuk dikeni olan kişiler fiziksel aktiviteleri kısıtlı olduğundan dolayı eklemlerde kireçlenme ve aşırı derece de kilo alma gibi sıkıntılarda yaşayabilmektedir.

Topuk dikeni enjeksiyon tedavisi nasıl yapılmaktadır

Topukta ağrı şikayeti ile gelen hastaya çekilen röntgende topuk kemiğinde bir çıkıntı görülürse hastalığa teşhis koyulur. Fakat topukta görülen bu çıkıntı ağrının oluşmasında etkili olmayabilir. Şöyle ki topuk ağrısı çeken bir kişide çekilen röntgen ile topuk dikeni görülmeyebilir. Ağrının nedeni ayak tabanı ve ayak kavisini destekleyen bağ dokusunun rahatsızlığıdır. Tanı koymada hastalar yataktan ilk kalktıklarında bir topuk ağrısı oluşur birkaç adımdan sonra yok olur. Bir yerde oturup kalktıktan sonra oluşan ağrı ve gün sonunda oluşan ağrılar tanı koyma sebebidir. Topuk dikeni rahatsızlığı uzun süre tedavi edilmeden kendi haline bırakılırsa ileride yürüyüş şeklinde değişiklikler ayak, diz, kalça ve hatta omurga problemlerine dönüşebilmektedir. Ayak tabanındaki bir zarın topuğa yapıştığı bir bölge de iyileşmeme sonucunda topuk dikeni ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni için enjeksiyon tedavisinden önce aşil germe egzersizleri, kişiye özel tabanlıklar, ağrı kesici ilaçlar ve buz tedavisi uygulanır. Bunlar yapılmadan direk enjeksiyon tedavisi uygulanmaz. Topuk dikeni enjeksiyon tedavisi kortizon enjeksiyon yada prp enjeksiyonları olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Kortizon enjeksiyonunda zaten zayıf ve gergin halde olan bağ dokusunun kemiğe tutunmaya çalışan kısmı daha fazla zayıflar ve sonucunda taban çökmesi meydana gelir.

Prp enjeksiyonunda ise, kortizon enjeksiyonundan daha iyi olmakla beraber yetersiz bir tedavi şeklidir. Prp uygulamasında hastanın kendi kanından hazırlanan bir yöntem uygulanır. 

Topuk dikeninde en etkili enjeksiyon şekli rejeneratif yani yenileyici enjeksiyon adı verilen enjeksiyon şeklidir. Ayak tabanını ve ayak kubbesini destekleyen plantar fasyanın güçlendirilmesi tedavinin ana görevidir. Seanslar şeklinde uygulanarak proliferan solüsyonlar ile o bölgede vücudun savunma mekanizmasının harekete geçirilmesi sağlanır. Ve böylece o bölgede tamir süreci başlar. Seanslar 3 haftada bir uygulanır ve evde yapılması için egzersizler verilir. 4-6 seanstan sonra topuk dikeninde kalıcı bir iyileşme ve ağrılarda azalma sağlanır.

]]>
Çocuklarda Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/cocuklarda-topuk-dikeni.html Wed, 14 Nov 2018 18:15:22 +0000 Çocuklarda topuk dikeni, çocukluk döneminde veya ergenlik döneminde oluşan topuk ağrıları genellikle büyüme dönemlerinde sıklıkla şikayet edilen ve görülen, gelişme dönemi ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu d Çocuklarda topuk dikeni, çocukluk döneminde veya ergenlik döneminde oluşan topuk ağrıları genellikle büyüme dönemlerinde sıklıkla şikayet edilen ve görülen, gelişme dönemi ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemde ortaya çıkan ağrılar genellikle bacaklarda kasların kemiklere bağlandıkları noktalarda görülmekte olan ve kısa süreli olan ağrılardır. Bu tür ağrılar genellikle hareketli geçirilen bir günün sonunda veya geceleri ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda gözlemlenen belirtiler dikkate alınmalıdır. Çünkü her ağrı gelişme dönemi ağrısı olmayabilir. Özellikle sabah uyanıldığında ayaklarda (topuklarda) şiddetli ağrılar varsa  ve bu durum sürekli devam ediyorsa topuk dikeni hastalığından şüphelenilmeli ve bir uzmana gidilmelidir. Topuk dikeni, topuğun alt kısmında yer alan ve topuk kemiğine uzanan adale bantlarının iltihaplanmasının sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Duruş bozuklukları erken dönemde dikkate alınıp, gerekli tedavi uygulanırsa topuk dikeni oluşma riski ortadan kaldırılabilmektedir. Topuk dikeni oluşumunda, yanlış ayakkabı seçimi, hızlı kilo artışı, sürekli ayakta ve hareketsiz durma gibi nedenler en büyük etkenlerdir. Ayrıca yürüme anormallikleri, aşırı egzersiz, ayaklara yük bindiren işler veya spor dalları, düz taban olmak ve şeker hastalığı da topuk dikeni nedenlerindendir.

Çocuklarda topuk dikeni belirtileri:

Topuk dikeni genelde belirti vermeyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Ancak topuk dikeninin oluştuğu bölge de iltihaplanma da olmuş ise yürüyüş, koşu yada yapılan çeşitli egzersizler sırasında yada sabahları uyanıldığında ayaklarda ağrılar oluşması muhtemeldir. Topuk dikeni ağrısı diğer ağrılardan farklı olarak özellikle sabah ilk uyanıldığında ortaya çıkması, ayaklarınızı dinlendirmiş olsanız da ağrının geçmemesi, ayaklar dinlendikten sonra dahi yere ilk basıldığında ağrının daha da şiddetlenmesi gibi durumlar topuk dikeninin belirtileridir. Ve bu durumda iken uzun süre yürümek, ayakta durmak ve sürekli hareket halinde olmak ağrının şiddetini arttıracaktır. Dokularda meydana gelen bu iltihap iyileştirilmeden ağrılar geçmez. Bu nedenle mutlak tedavi şarttır.

Çocuklarda topuk dikeni tedavisi:

Topuk dikeni hastası olan kişiler zamanında tedavi edilmelidir. Aksi taktirde yürüme aktiviteleri kısıtlandığından bacak kasları zayıflayacak ve olması gereken gücünü kaybedecektir. Hastanın zamanla yürüyüşü kısıtlanacak ve bozulacaktır, zaman ilerledikçe diz ve kalça eklemlerinde, belde erken aşınmalar, ağrılar meydana gelecektir.

Topuk dikeni tedavisinde kullanılan ilaçlar, ortopedik tabanlık, uygulanan fizik tedavi ve egzersizler sayesinde hastada %90 gibi bir oranda iyileşme söz konusu olmaktadır. Bunların dışında hastanın durumuna göre iltihaplı bölge yada topuk dikeni ameliyat ile alınabilmektedir. Ameliyat topuğun alt kısmına yada yan tarafına açılan küçük bir delikten girilip endoskopi yöntemleri ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hasta taburcu edilir fakat normal ve ağrısız yürümesi 3 hafta kadar bir süre geçtikten sonra olmaktadır.
]]>
Topuk Dikeni İğne Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-igne-tedavisi.html Wed, 14 Nov 2018 18:37:59 +0000 Topuk dikeni iğne tedavisi, ayak tabanında bulunan kasların zamanla yırtılması sonucu, kemiksi bir doku oluşur. Bu kemiksi dokuya topuk dikeni adı verilmektedir. Topuk dikeninin en belirgin özelliği sabah ilk kalkılıp Topuk dikeni iğne tedavisi, ayak tabanında bulunan kasların zamanla yırtılması sonucu, kemiksi bir doku oluşur. Bu kemiksi dokuya topuk dikeni adı verilmektedir. Topuk dikeninin en belirgin özelliği sabah ilk kalkılıp y ere basıldığında şiddetli bir ağrı oluşmasıdır. Uzun süre hareketsiz kalıp oturduktan sonra da ayağa kalkar kalmaz aynı ağrı tekrar oluşur. Özellikle kilosu fazla olan kişiler de daha riskli ve zor hale gelir. Fakat sadece kilolularda değil normal kilosu olan kişilerde de topuk dikeni oluşabilmektedir. Genç yaşlarda iken ayak sağlığı ve bakımına gereken önemi vermemek, yanlış ayakkabı tercihi yapmak topuk dikeni oluşması için önemli sebeplerdir. Öncelikli olarak fazla kiloların verilmesi, yumuşak tabanlı darbeyi yok eden ayakkabılar seçilmelidir. Ağrı kesici ve tabanlıklar kesin çözüm olmayıp ağrıyı gidermeye yöneliktir.

Topuk dikeni iğne tedavisi nasıl yapılır

Topuk dikeni hastalarında iğne tedavisinden önce aşil germe egzersizleri, kişiye özel tabanlıklar ve ağrı kesici ilaçların yanı sıra, buz uygulaması ve fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan fayda sağlanamadığı durumlarda topuk dikeni iğne tedavisi yapılmaktadır.

Kortizon yada prp iğneleri ile yapılan iğne tedavisinin olumlu ve olumsuz yanları bulunmaktadır. Kortizonlu iğne tedavisinde yapılan kortizon iğnesi, zayıf ve gergin haldeki bağ dokusunun kemiğe tutunmaya çalışan kısmını daha da zayıflatır ve zamanla taban çökmesi oluşturur. Topuk dikeni tedavisinde yapılan Prp iğnesi ise kortizonlu iğne ile kıyaslama yapıldığında daha isabetli olup gene de kesin etkinlik sağlayan bir tedavi değildir. Topuk dikeninin en etkili ve işe yarayan tedavi şekli yenileyici(rejeneratif) iğne tedavisidir.Ayak tabanında bulunan plantar fasyanın güçlendirilmesi tedavinin asıl amacıdır. Seanslar halinde uygulanan bu yöntem vücudun savunma mekanizmasını hareketlendirerek ayak tabanında bir tamirat süreci başlatır. Seanslar 3 haftada bir yapılır ve evde mutlaka uygulanması gereken egzersizler verilir. Aşağı yukarı 4-6 seans süren iğne tedavisi ile plantar fasya da doğal yoldan güçlendirme sağlanmaktadır. Ve kalıcı bir iyileşme ile ağrılar da yok olmaktadır.

İğne topuğun altından yapılır. İğneden önce hastanın ağrı duymaması için ayak bileğinden uyuşturucu iğne yapılmaktadır. Böylece doktorun kararına göre kortizonlu yada prp içeren iğne yapılmaktadır. Prp iğnesinde hastanın kendi kanından hazırlanan iğne enjekte edilmektedir.

Kortizon iğnesinin yan etkileri,

Bunlardan biri iğnenin uygulama şeklinin biraz ağrılı olmasıdır. Birde kortizonlu iğne ayak topuğundaki yağ yastığında bozukluklara neden olabilmektedir.

Topuk dikeni oluşmasını önlemek için istirahat, düzenli ayak egzersizleri,  sağlıklı, kaliteli ve yumuşak tabanı olan ayakkabıların tercih edilmesi, çok yükse topuklu yada düz tabanlı ayakkabılar tercih edilmemesi, ve var ise fazla kiloların verilmesidir.

]]>
Hamilelikte Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/hamilelikte-topuk-dikeni.html Thu, 15 Nov 2018 10:51:41 +0000 Hamilelikte topuk dikeni, onlarca kemik, kemik eklemleri, yüzün üzerinde tendon ve tendon bağlarının hemen hemen bütün kasların kesişen noktalarının bulunduğu organ olan ayağın en büyük kemiği topuktur. Yürüyüş esna Hamilelikte topuk dikeni, onlarca kemik, kemik eklemleri, yüzün üzerinde tendon ve tendon bağlarının hemen hemen bütün kasların kesişen noktalarının bulunduğu organ olan ayağın en büyük kemiği topuktur. Yürüyüş esnasında zeminle en baş teması sağlayan topuk, çoğu zaman geçici ve az şiddetli rahatsızlıklara neden olurken kimi zaman gecikmeli iyileşme dönemi içerisinde ilerleyen rahatsızlıklar sebebiyle kişi yada kişilere zor bir dönem yaşatmaktadır. Normal dönemlerde bile bireyler doğru ayakkabı, terlik seçimlerini yaparken topuk rahatlığını göz önüne alarak hareket edilmesi gerekir. Bu duruma birde hamile bireylerin tercihleri eklendiği zaman birçok üretici firma bu durumu göz önünde bulundurarak çok sayıda farklı ve her ayak bünye tipine göre ayakkabı, terlik üretmektedir. Buna rağmen günümüzde halen bu problemi yaşayan ve bu konuda yanlış tercihlerde bulunan hamile bireyler, hamilelik döneminde ve hatta daha sonrasında bile kalıcı sorunlar yaşamaktadırlar. 

Hamilelikte topuk dikeni nedenleri

 Hamilelikte topuk dikeninin temel sebebi elbetteki hamilelik nedenleri ile beraber beden ağırlığının artması ve zaman ilerledikçe de daha çok artması durumundan kaynaklanıyor. Bu başlı başına sebebi takiben hamilelik oluşum zamanından sonra, yanlış ayakkabı veya terlik seçimi, değişmekte olan kemik yapısı durumları, yürüyüş şeklinin adım atma bozuklukları ve benzeri haller de eklendiği zaman hamilelik dönemi huzursuz ve eziyet bir dönem olarak yaşanır.

Hamilelikte topuk dikeni ağrısı durumunda yapılması gerekenler

Hamile kişilerin genellikle yaşadığı topuk ağrıları, genel olarak tek ayak ile şikayet etmiş olduğu gibi ender durumlarda iki ayak topuğunda da yaşayabilirler. Bu durumun önüne geçebilmek için hamilelik seyri zamanında doğru bir uzmana danışmak gerekir. Olması muhtemel yürüyüş bozukluğu ve bir adım atıldığı zaman kişiler ya da hamilelik albüm hastalığının ya da farklı hastalıkların bedende oluşturduğu aşırı şişme durumları geçiştiren kişi ya da kişiler doğru ayakkabı veya terlik seçimi için hamilelik döneminde uzman doktor tarafından yönlendirilmesi gerekir. Hamileliğin her evresinde ağırlık değişkenliği ve kalınlaşma durumları değişim gösterdiğinden, her vakit ayrı ayakkabı ya da terlik kulanı mı da durumu düzenlemeye yardımcı olacaktır. Eski zamanlarda yaygın olan ve hala günümüzde farlı bireylerin uyguladığı tuzlu ve sirkeli su uygulaması mevcuttur. Bir leğen ya da kova içerisine ılık su doldurarak içerisine yarım kadar çay bardağı elma ya da üzüm sirkesi ve 2 yemek kaşığı tercihe bağlı okyanus tuzu diye adlandırılan doğal tuz karıştırılarak, yaklaşık olarak 1-2 saat çıplak ayaklar içerisine sokulup dinlenmeye bırakıldığı, şişmeyi ve ağrı azalımı durumunu dengeleme işlemi sağlıyormuş.

]]>
Bebeklerde Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/bebeklerde-topuk-dikeni.html Fri, 16 Nov 2018 10:50:50 +0000 Bebeklerde topuk dikeni, görülen bir şey değildir. Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi ile ve zamanla ortaya çıkan bir süreçtir, bundan dolayı bebeklerde görülmesi imkansızdır. Hızlı ki Bebeklerde topuk dikeni, görülen bir şey değildir. Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi ile ve zamanla ortaya çıkan bir süreçtir, bundan dolayı bebeklerde görülmesi imkansızdır. Hızlı kilo alımı, yanlış ayakkabı kullanımı, uzun süreli ayakta durma, aşırı yüke maruz kalma gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bebeklerde de bu süreçler bir anda yaşanamayacağı için bebeklerde topuk dikeninden bahsetmek doğru olmaz.

Bebeklerde topuk dikeni olarak düşünülen şey nedir

Bebekler de topu dikeni olarak algılanan durum yumuşak doku zedelenmesine bağlı olarak gelişen travma ve basınçtan dolayı ortaya çıkan ağrıdır. Yumuşak doku zedelenmesi ise, kas, bağ, tendon ve kıkırdak dokunun yaralanması durumundan ileri gelmektedir. Bebeklerde ayaklardaki burkulma, zorlanma, ezilme, morarma ve yırtılmalar yumuşak doku zedelenmesi olduğunu gösterir. Özellikle emeklemeye başlayan bebekler son derece hareketli olduklarından bu durum yaşanabilecek olası durumlardan bir tanesidir. Emekleme sırasında, sandalyeye yada koltuğa inip çıkma gibi durumlarda meydana gelebilmektedir. Yada yüksek bir yerden düşme durumunda ayakta yada ayak bileğinde topuk dikeni olarak düşünülen yumuşak doku zedelenmesi olabilmektedir. 

Topuk dikeni olarak düşünülen yumuşak doku zedelenmesinde bebeğin ayak bileğinde ağrı, şişme, morarma, hareket kısıtlanması, tutukluk ve katılık gibi belirtiler oluşabilir. Bundan dolayı bebeğinizde bu durumlara bağlı aşırı derece de ağlama söz konusu olursa vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz. Bebeğin ayağının maruz kaldığı şiddete göre doktorunuz tedavi önerecektir.

Yumuşak doku zedelenmesi iki şekilde ortaya çıkar. Doğrudan bir etki ile ortaya çıkan zedelenmelerde kesici, delici, yaralayıcı bir cismin doğrudan teması ile oluşan zedelenmeler yada direkt etki ile ayak bileğinin kapasitesinin üzerine çıkarak yapılmış bir esnetme hareketi yada ters bir hareket sonucu oluşmuş olan zedelenmelerdir.

Bebekler de çok hareketli olduklarından ani ve kontrolsüz hareketler, çarpışma, ev kazaları gibi nedenler ile yumuşak doku zedelenmesi yaşayabilirler. Yani bu durum kesinlikle bebeklerde topuk dikeni değildir. Maalesef yumuşak doku zedelenmelerinin iyileşme süreci oldukça uzundur. Bebekler için krem tedavisinden başka uygulanabilecek bir tedavi şekli yoktur. İlaçlarını çok düzenli bir şekilde kullanarak zamana bırakılması ve kontrol tedavisinin mutlaka yapılması gerekiyor.

]]>
Topuk Dikeni Domates https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-domates.html Fri, 16 Nov 2018 13:24:01 +0000 Topuk dikeni domates, topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi ile oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Topuk kısmındaki  bu sert çıkıntıya da hem halk arasında hemde tıp dilinde topuk dikeni denir. Top Topuk dikeni domates, topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi ile oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Topuk kısmındaki  bu sert çıkıntıya da hem halk arasında hemde tıp dilinde topuk dikeni denir. Topuk dikeni olan bir kişi çoğu zaman ayağında ağrı hissetmez ve diğer belirtilerini de göstermeyebilir. Ancak topuk dikeninin meydana geldiği bölge iltihaplanmış ise ağrıya sebep olur. Topuk dikeninin ağrısını diğer ağrılardan ayıran en önemli özelliği ise ne yapılırsa yapılsın ağrının dinmemesidir. Ayağı dinlendirdikten sonra yere basıldığı zaman ağrı şiddetleniyorsa topuk dikeni olma ihtimali çok yüksektir. Ayakta oluşan topuk dikeni tedavi edilmediği sürecede ağrıda azalma veya geçme olmaz. 

Topuk dikeninin nedenleri, bu nedenlerin başında yanlış ayakkabı seçimi gelir. Daha sonra vücuttaki fazla olan yükün ayaklara binmesi yani hızlı kilo artışıdır. Yeni spora başlayan kişilerde de topuk dikeni başlama sebeplerindendir. Ayrıca düz taban olan kişiler ve şeker hastalığı olanlarda da  topuk dikeni nedenleri arasındadır. Topuk dikeni hastalığı tedavi edilmediği taktirde bacak kaslarında zayıflama ve güçsüzlük gibi şikayetler artmaktadır. Ayrıca bacak arkasında ve ayak tabanındaki kaslarda aşırı gerginlik ve sertleşme oluşur. Zaman geçtikçe diz ve kalça eklemlerinde ağrılar ve kireçlenmeler oluşur.

Topuk dikeni domatesli tarifi
 • 1 adet lahananın üst yaprağı 
 • 1 çorba kaşığı domates tozu
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • Vazelin
Topuk dikeni domates hazırlanışı; topuk dikeni için bir adet lahananın en üst kısmında bulunan yumuşak yaprağını çıkartıp çiğ olarak kullanılır. Bir kase içerisine bir çorba kaşığı domates tozunu, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile ıslatılır. Islatılan domates tozu yedi gün boyunca her akşam topuk dikeni olan bölgeye sürülür ve bir adet lahana yaprağı ile o bölge sarılır. Yedi gün boyunca uygulanan bu yöntem ile topuk dikeni olan bölgede iyileşme görülür. Vazelini ise uygulanan bölgeye yumuşaması için uygulanır.
]]>
Suna Dumankaya Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/suna-dumankaya-topuk-dikeni.html Sat, 17 Nov 2018 02:12:47 +0000 Suna Dumankaya topuk dikeni, hazırlanışı oldukça kolay ve 7 gün boyunca uygulanması gereken bir kürdür. Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesine bağlı olarak diken şeklinde bir çıkıntı olu
Suna Dumankaya topuk dikeni, hazırlanışı oldukça kolay ve 7 gün boyunca uygulanması gereken bir kürdür. Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt bölümünde kalsiyum birikmesine bağlı olarak diken şeklinde bir çıkıntı oluşması ile meydana gelmektedir. Bu diken şeklindeki rahatsız edici çıkıntının boyu 1,5-2 santim kadardır. Genellikle röntgen filmi ile çok kolay görülmektedir. Topuktaki dikenimsi yapının röntgende görülemeyecek kadar küçük olduğu durumlara topuk dikeni adı verilmektedir. Topukta oluşan bu çıkıntı genellikle ayakta ağrı sebebi olmaz. Hastaların sadece %5'inde ağrı meydana gelmektedir. Aslında ağrıya sebep olan yumuşak doku iltihabıdır. Yumuşak doku iltihabı topuk dikeniyle birlikte sık görülse de tek başına olarak da ortaya çıkabilir.

Topuk kemiğinin altında topuk dikeninin oluşması bir anda gerçekleşmez. Aksine aylar süren bir zamanla meydana gelir. Genel olarak topuk dikeni, ayak kas ve bağlarının zorlanması ve topuk kemiğini kaplayan zarın zarar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Suna Dumankaya topuk dikeni tarifi gerekli malzemeler
 • Bir adet yumuşak lahana yaprağı
 • Bir çorba kaşığı domates
 • Bir çorba kaşığı elma sirkesi
Suna Dumankaya topuk dikeni tarifi hazırlanışı; bir adet lahana yaprağı içerisine bir çorba kaşığı domates koyun. Fakat taze domates yerine domates tozu kullanmanız daha iyi olacaktır. Eğer evde hazır domates çorbası varsa onu da kullanabilirsiniz. Daha sonra üzerine bir çorba kaşığı kadar elma sirkesi ilave edin. Domates tozu ve sirkeyi karıştırdıktan sonra karışımı lahana yaprağına eşit miktarda sürün.

Önce ayaklarınızı içerisine biraz biberiye yağı eklediğiniz suda biraz dinlendirdikten sonra akşam hangi ayağınızda topuk dikeni şikayetiniz varsa ayağınızı bu lahana yaprağına ve üzerine bir çorap giyin. 7 gün boyunca bu işlemi aksatmadan uygulamanız gerekiyor, 7 gün boyunca uygulamanız çok önemlidir. Sabah çorabınızı sabah çıkarttığınızda kabukların düştüğünü göreceksiniz. Ayak tabanındaki derinin yumuşaması için her seferinde vazelinle güzelce masaj yaparak ayağınızı ovun.

Ayrıca özellikle yüzeysel olan ve çok derin olmayan çatlaklar için oldukça etkilidir. Eğer topuklarınızda çatlaklardan dolayı yara oluşmuşsa bölgeyi bir miktar ebegümeci haşladıktan sonra bir tülbent yardımıyla bölgeye sarılabilir.
]]>
Topuk Dikeni Bantlama https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-bantlama.html Sat, 17 Nov 2018 08:04:03 +0000 Topuk Dikeni Bantlama: Ayakta topuğun üzerinde daha sonra oluşan kemik çıkıntısı şeklinde oluşmaktadır. Oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir durumdur.  Topuk dikenini bantlama ile ortadan kaldırabilir ağrıları Topuk Dikeni Bantlama: Ayakta topuğun üzerinde daha sonra oluşan kemik çıkıntısı şeklinde oluşmaktadır. Oldukça rahatsız edici ve ağrılı bir durumdur.  Topuk dikenini bantlama ile ortadan kaldırabilir ağrıları yok edebilirsiniz. Bantlamadan önce size topuk dikeninin ne olduğunu anlatmak istiyorum.  Topukta çıkıntının oluşma sebebi sürekli ayağı zorlayıp bundan dolayı kalsiyum birikintisi ortaya çıkması ile olur. Topuk dikeni çoğu kişide iltihaplanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni her yaşta görülebilir ama en fazla orta yaş grubunda görülmektedir.  Bayanlarda daha fazla görülmektedir.  Topuk dikeni uzun zamanda oluşmaktadır. Ayak kasların zorlanması, aşınması ve zedelenmesi ile oluşur.  Fazla kilolu olan ve ayağına uygun ayakkabı tercih etmeyenlerde topuk dikeni çok fazla görülmektedir.  Topuk dikeni olan kişiler ayakta uzun süre kaldıklarında şiddetli ağrılar yapar. Topuk dikeni olan kişiler ortopedi ve fizik doktoruna mutlaka gitmeliler. Aniden ağrı yapıyorsa topukta buz kompleksi yada topuk dikeni üzerine destekleyici pedler kullanılmalıdır. Özellikle bantlama kesin yapılmalıdır. Deri alerjisi olmamak için topuk dikeni bantlamadan önce ayaktaki hijyen çok önemlidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanınız. Ayağınızın üzerinde fazla kalmayınız zorlamayınız ve ayak yapınıza uygun ayakkabılar kullanınız. Ortapetik ayakkabılar tercih ederseniz iyi olacaktır. 

Topuk Dikeni  Bantlama Nedir: 

Topuk dikeni probleminin ortadan kalkması için kullanılan alternatif yöntemden biridir. Eczaneden sargı bezi alınıp topuk dikeni olan ayağınıza sargı bezlerini sabitlemek ve ağrınızı yok etmek için bant uygulaması yapılır.  Sargı bezini ayagınıza sıkı şekilde sarınız, sardıktan sonra sıkı bir şekilde topuğunuzu bantlayınız. Bantlamanız sayesinde topuğunuzdaki baskıyı azaltıp ve ağrılarınızı azalmasını sağlayacaktır topuk dikeni bantlaması.  Bantta herhangi bir ilaç yoktur. Bükülmüş kauçuk ve iplikten oluşmaktadır.  Bu nedenden kasların en iyi şekilde çekilmelerine neden olmaktadır.  Bu sebeple bantlama fizik tedavi diye’de adlandırılır. Kan dolaşımına ve lenf dolaşımına yardımcı olmaktadır. Bantlamadan önce  ayak’da hijyen çok önemlidir.  Temiz ayakta bant daha fazla kalır. Faydalı bir yöntemdir. Ayağınızı sıkı şekilde bantladıktan sonra ayak yapınıza uygun ayakkabı tercih edip zorlamadığınız takdirde kurtulursunuz.  Topuk dikenini ayak egzersizleri ile ortadan kaldırabilir engelleyebilirsin.  Ayak bileklerini kendi etrafında döndürünüz. Ayağınızı bir bez ile bağlayıp topuktan kendinize doğru çekip egzersiz yapınız.  Bu egzersizleri yaparken topuk bantlamayı kullanırsanız ağrımaması ve ilerlememesi açısından size faydalı olacaktır. 

İyi Günler.

]]>
Topuk Dikeni Ağrısı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 07:35:15 +0000 Topuk dikeni ağrısı, genellikle sabahleyin yataktan kalktığınızda ve birkaç adım attıktan sonra topuğunuz içinde hissettiğiniz şiddetli ağrıdır. Bu şiddetli ağrı yürüme ile kendiliğinden geçiyorsa muhtemelen sizde topuk Topuk dikeni ağrısı, genellikle sabahleyin yataktan kalktığınızda ve birkaç adım attıktan sonra topuğunuz içinde hissettiğiniz şiddetli ağrıdır. Bu şiddetli ağrı yürüme ile kendiliğinden geçiyorsa muhtemelen sizde topuk dikeni rahatsızlığı mevcuttur.

Topuk dikeni ağrısı nedenleri: Ayak cerrahisinde rastlanan en sık ayak rahatsızlıklarından biri olan topuk dikeni, ayak tabanının fazla kullanılmasından kaynaklanan bir incinmedir. Fazla kilo ve sert zeminde kalmak da topuk dikeni nedenlerindendir.

Topuk dikeni ağrısı belirtileri: Uzun süreli dinlenmeler sonucunda ilk ayağa kalkmada topukta şiddetli ağrılar hissediliyorsa topuk dikeninden şüphelenilir. Genellikle kadınlarda, kilosu normalin üzerinde olanlarda, ayakta sert zeminde kalınması gerektiren işte çalışanlarda, çok yüksek ayak kavsi olanlarda görülür.

Topuk dikeni ağrısı tedavi yöntemleri: Tedavi edilmezse kronik bir duruma dönüşebilir. Birçok hastanın korkulu rüyası haline dönüşen topuk dikeninin tedavisinde doktorlar da zorlanmaktadir. Topuk dikeni tedavisinde kullanılan en yaygın yöntem lokal kortizon enjeksiyonudur. Bu tedavi yara ve ödemi tedavi eder fakat kortizon bir iki kullanım sonrasında dokularda zayıflamaya yol açtığı için pek tavsiye edilmemektedir.

Topuk dikeni ağrısı olan hastalara mutlaka doktor tarafından tabanlık verilmelidir.Hasta mutlaka doktoru tarafından verilen egzersizleri düzenli olarak yapmalıdır. Topuk dikeni tedavisi için önerilen bazı bitkisel yöntemlerde vardır. Bu yöntemlerden biri de yağlarla yapılan tedavidir. Kantoron yağı, papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp bu karışımın her gün düzenli bir şekilde ayağa sürülmesi hastalarda topuk dikeni ağrısının azalmasına yardımcı olur. Tabanlık, fizik tedavi, kortizon ve bitkisel yöntemlerle yapılan tedavilere yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi planlanır. Hastalarda yapılan ameliyat ile sıkıştığı düşünülen sinirin ve kısaldığı düşünülen kasın gevşetilmesi sağlanır. Kapalı ya da açık olarak yapılan bu ameliyat sonrasında hastanın 15 gün istirahati ve 6 hafta ameliyat sonrası ayakkabısı kullanımı gerekli olup toplam iyileşme süresi 3 aydır. Bazı topuk dikeni hastalarının ameliyat sonrası fizik tedavi yaptırması gerekebilmektedir.
]]>
Silikon Tabanlık Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/silikon-tabanlik-topuk-dikeni.html Mon, 19 Nov 2018 00:16:13 +0000 Silikon Tabanlık Topuk Dikeni, Topuk kemiği üzerinde oluşan diken şeklinde küçük bir çıkıntı dır. Topuk dikeni günlük hayatımızı kısıtlayabilecek olan, sağlık kalitemizi düşürebilecek bir rahatsızlıktır. Ayak kemi Silikon Tabanlık Topuk Dikeni, Topuk kemiği üzerinde oluşan diken şeklinde küçük bir çıkıntı dır. Topuk dikeni günlük hayatımızı kısıtlayabilecek olan, sağlık kalitemizi düşürebilecek bir rahatsızlıktır. Ayak kemiğinin sürekli zorlanması üzerine topukta oluşan kalsiyum toplanması ile meydana gelir. Şekli dikene benzer, 1,5 cm ye kadar uzayabilir.

Topuktaki ağrının sebebi topuk dikeni değildir. Sadece 20 hastadan birinde topukta ağrı görülür. Diğer adı plantar fasiit olarak bilinmektedir. Ayağa yük bindiren sporlar, yoğun egzersizler, yaş alma, kilo fazlalığı, ortopedik olmayan ve uzun süre rahatsız edici ayakkabı kullanılması kullanıyorsa  topuk dikeniyle karşılaşılabilir.

Topuk Dikeni Belirtileri, 

Çoğunlukla bir belirtiye yol açmaz fakat sabah yataktan çıkınca yürürken topukta ağrı yaşanabilir. Bu ağrı gün içerisinde ayakta kalma süresine göre değişebilir. Ağrı dinlenmekle geçmez, hatta ayaklar dinlendirildikten sonra üzerine basılırsa ağrısı artış gösterebilir.

İnsan hayatının olumsuz etkileyen topuk dikeninin birçok tedavisi vardır.  Bu tedaviler içerisinde en kolay ve en rahat yöntem silikon tabanlıklar ya da silikon topuk yastığı dır. Topuğa binen basıncı azaltarak öncelikle başlangıç döneminde kullanılması önemlidir. Özellikle düz tabanlık varsa topuk dikeni tedavisi için silikon tabanlıklar tavsiye edilmektedir. Silikon tabanlıklar ayakta  düz tabanlık ile ilgili şikayetler varsa ayak tabanına destek vererek bu rahatsızlıkları da gidermektedir. Ayakkabı içine yerleştirilen bu tip rahatsızlıkları gideren yumuşak silikon tabanlıklar şok etkisi yaratarak hastanın rahatlamasını sağlar. Ayağa binen yükü azaltarak iyileşmeye sebebiyet verir. Topuk dikeninde silikon tabanlıkların yanı sıra ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Sert tabanlı ayakkabıların yerine yumuşak tabanlı ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir ağrıyan bölgeye gün içerisinde 2-3 kez 15 dakika soğuk buz uygulanabilir. Her gün ayak tabanı germe egzersizler yapılmalıdır. Örneğin; ayak parmakları yukarı doğru esnetilerek topuğun rahatlaması sağlanabilir. Ağrının çok olduğu zamanlarda ağrı giderici ile ağrının giderilmesi ağlanabilir. İlacın da faydasının olmadığı belirlenirse fizik tedavi yöntemleri ya da ESWT denilen ses dalgaları ve gece atelleri ile tedavi yöntemleri de denenebilir.

Topuk Dikeni Bitkisel Yöntemler:
 • 1 kova sıcak su içine 1 su bardağı kekik koyularak suyun ılıması beklenir. Daha sonra bu suda ayak 45 dakika boyunca dinlendirilir. 
 • Eşit miktarda nane ve kekik yağı karıştırılarak diken bölgesine masaj yapılabilir.
 • 1 litre suyun içine bir miktar viks konularak ayak içinde 30 dk bekletilir. Çıkarıldıktan sonra streç ile sarılarak bir süre de o şekilde bekletilebilir.
 • 4 adet elma kabuğu kaynatılarak içilebilir. Bu da vücudunuzdaki ödemin atılmasına fayda sağlayacaktır.
]]>
Topuk Dikeni Buz Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-buz-tedavisi.html Mon, 19 Nov 2018 05:42:54 +0000 Topuk Dikeni Buz Tedavisi; Topuk dikeni rahatsızlığı topuğun şiddetli bir şekilde ağrımasıyla meydana gelmektedir. Topukta meydana gelen ağrı genelde topuk dikeni rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Topuk dikenini engell Topuk Dikeni Buz Tedavisi; Topuk dikeni rahatsızlığı topuğun şiddetli bir şekilde ağrımasıyla meydana gelmektedir. Topukta meydana gelen ağrı genelde topuk dikeni rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Topuk dikenini engellemek ya da hafifletmek için vücuttaki fazla kilolardan arındırılması gerekmektedir. Çok kilolu olan kişilerde, vücuttaki ağırlık topuklarda olduğu için topuk kısmı sürekli olarak ağrı yapmaktadır. Ayakta kalan kişiler içinse tedavi tekniği olarak dinlenme gösterilmektedir. Bir süre ayak yere basılamadığı takdirde topuk dikeni ağrılarının dindiğini gözlemlenebilmektedir. Topuk dikeninin geçebilmesi için özel ayakaltı pedleri kullanılmalıdır. Ayakaltı pedler topuk kısmının sert zemine basmamasını sağlamaktadır. Oldukça yumuşak olan peder, uzun süre ayakta kalanlar için en uygun olanıdır. Topuk dikeni düztaban ve kavisli ayakaltına sahip kişilerde de fazlasıyla görülmektedir.

Topuk dikeni tedavisinde giyilen topuklu ayakkabılar bir kenara atılmalıdır. Topuk kısmına verilen yükselti, ağrıyı şiddetli bir şekilde arttırmaktadır. Düztabanlı ayakkabılar giyilerek topuk dikeninin oluşumu önlenmektedir. Topuk dikenini dikkat etmesine rağmen atlatamayan kişilere ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çok kilolu kişilere sıkı bir rejim listesi hazırlanmalıdır. İlaç ile entegre desteklenen tedavi sonrasında hastalık geçmeye başlamaktadır.

Topuk dikeni için evde uygulanabilecek bir teknik olan buz tedavisi geçici çözüm olarak uygulanmaktadır. Bir poşete koyulan 5 adet buz küpü ile ayak topuğuna masaj yapılmalıdır.  Topuk dikeni buz tedavisi tamamen geçirmemekte fakat bir müddet topuktaki ağrıyı azaltmaktadır.  

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi,

Topuk dikeni için bitkisel tedavi tekniği olarak kekik bitkisinden faydalanabilinmektedir. 2 litre sıcak su içerisine 2 fincan kekiği boşaltıp karıştırılmalıdır. Bu karışımın içine ayaklar konulmalı ve 40 dk. boyunca bekletilmelidir. Topuklardaki acının biraz daha azaldığı görülmektedir. Yalnız su kaynar olmamalıdır.  Sağlıklı günler dilerim.  

]]>
Topuk Dikeni Ameliyatı Sonrası https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ameliyati-sonrasi.html Tue, 20 Nov 2018 03:34:42 +0000 Topuk dikeni ameliyatı sonrası; Ayak tabanında bulunan ve plantar fasia ismini alan kasın yürüme sırasında yaylanma gösterir ve bu yaylanma sayesinde ayaktaki yük yere verilmiş olur. Topuk dikeni probleminde ise ayak tabanı Topuk dikeni ameliyatı sonrası; Ayak tabanında bulunan ve plantar fasia ismini alan kasın yürüme sırasında yaylanma gösterir ve bu yaylanma sayesinde ayaktaki yük yere verilmiş olur. Topuk dikeni probleminde ise ayak tabanında bulunan kas olması gerektiği gibi esneklik göstermediği için ağrılar ortaya çıkar. Bazı nedenlerden dolayı ayak tabanında bulunan kas kısalır ve topuk kısmına yapışarak çekmeye başlar. Bu durum da bu bölgede zamanla ağrı ve kanama oluşmasına neden olur ve topuk kısmı kalınlaşmaya başlar. Bu şekilde topuk dikeni problemi ortaya çıkar. Daha çok kadınlarda görülen topuk dikeni bir kemik problemidir. Topuk dikeninde kişi sabah yataktan kalkıp ilk yürümeye başladığında topuğunun içinde ağrı hisseder ve biraz yürüdükten sonra bu ağrı geçer. Topuk dikeni aşırı kilolu ve fazla yürüyen kişilerde, fazla ayakta durulması gerekli olan işlerde çalışanlarda ve ayak kavsi yüksek olan kişilerde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Tedavi edilmediği takdirde kronik bir hastalığa dönüşebilen topuk dikeni, diz, kalça, sırt yapısını ve kişinin yürüyüşünü olumsuz olarak etkiler. Topuk dikenini tedavi etmek için ilk olarak germe egzersizlerine başlanır ve özel tabanlıklar kullanılır. Bunun yanı sıra hastaya antienflamatuar ilaçlar reçete edilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda ise topuk dikeni ameliyatına başvurulur. 

Topuk dikeni ameliyatı, kasların kasılması ile beraber topuk kısmında bulunan sinirler sıkıştığında başvurulan bir yöntem olan topuk dikeni ameliyatı kişinin topuk bölgesinde yer alan sinir ve kasların gevşetilmesi için yapılmaktadır. Açık yada kapalı tekniklerle yapılabilen topuk dikeni ameliyatı lokal anestezi altında yapılır ve ortalama yarım saat kadar kısa sürer ve hiçbir risk teşkil etmeyen bir ameliyattır.

Topuk dikeni ameliyatı sonrasında ne zaman taburcu olunur

Ameliyattan sonra hastalar bir gün hastane odasında kalırlar ve ertesi gün bazı kontrolleri yapıldıktan sonra evine taburcu edilirler. Ameliyattan sonra hastaya 15 gün kadar hiçbir iş yapmaması, yalnızca dinlenmesi tavsiye edilir. Topuk dikeni ameliyatı olan kişi bu 15 günde kesinlikle ayak topuğuna baskı yapmamaları gerekir ve bu süre zarfını tamamlandıktan sonra 6 hafta boyunca doktorun önereceği ameliyat sonrası ayakkabılarını giymelidir. Bu ameliyatı olan hastalar 3 ay sonra günlük aktivitelerini yapabilir duruma gelirler. Bunlarla beraber topuk dikeni ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra fizik tedavisi görmeleride önerilmektedir.
]]>
Ardıç Tohumu Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/ardic-tohumu-topuk-dikeni.html Wed, 21 Nov 2018 03:14:40 +0000 Ardıç tohumu topuk dikeni, topuk dikeninin oluşması ayağımızı çok fazla zorlamış olmamızdır. Ayak tabanının zorlanmasıyla tendon dokusunun topuğa birleşmesi yerine zorlanması ve gerilmesi sayesinde zedelenme ve yırtılmalar Ardıç tohumu topuk dikeni, topuk dikeninin oluşması ayağımızı çok fazla zorlamış olmamızdır. Ayak tabanının zorlanmasıyla tendon dokusunun topuğa birleşmesi yerine zorlanması ve gerilmesi sayesinde zedelenme ve yırtılmalar meydana gelir.

Ardıç tohumu topuk dikeni iltihap meydana gelir gelir ve bu iltihap sertleşerek kemik şeklinde bir yapıya dönüşmektedir. Bu oluşan sertlik ise röntgen çekilirken diken gibi gözükmektedir. Fakat biz bunu ardıç tohumu ile tedavi edebiliriz. Fakat topuk dikeni oldukça ağrı yapmaktadır. Bu ağrı sebebi ise topuktaki dokuların zedelenmesidir. 

Kilolu insanlarda topuk dikeni olma olasılığı oldukça fazladır. Sabah kalktıklarında ağrı ile uyanmaları mümkündür. Bu ağrıyı geçirmemiz için ardıç tohumu yiyerek ağrıyı hafifletmiş oluruz. Sürekli ayakta kaldığımız zaman ağrımız dahada şiddetlenir. Ayağımızı çok fazla yormamalıyız. Giydiğimiz ayakkabının yumuşak olması yani ortapedik olması ayağımız açısından daha iyidir. Hem de daha sağlıklıdır.

Topuk dikeni için taban desteği,

Bu topuk dikenin iyileştirmemiz için eczanelerde yada marketlerde topuk için taban desteği bulunmaktadır. İlk olarak ardık tohumunu yemeliyiz sonrasında bu yastığı topuk dikeni boşluğa gelecek gibi yerleştirebiliriz. Ayağımıza mümkün oldukça ardıç tohumu ile masaj yapabiliriz. Eğer fazla kilolarımız varsa bunlardan kurtulmamız gerekmektedir. Sürekli egzersiz yapmamız daha sağlıklı olacaktır.

Ardıç tohumu ile topuk dikenini iyileştirmemiz için uygulamamız gereken kür; sabah, öğlen ve akşam yemeklerden önce 5 tane ardıç tohumu yersek bu dayanamadığımız ağrılarımızı hafifletmiş oluruz. Bunun yanında bir kova sıcak suyun içine 1 buçuk çay bardağı kekik koyarak ayağımızı sıcak suda bekletebilir. 40 yada 45 dakika bekletmemiz yeterlidir. Ayrıca 5 tane elma kabuğunu kaynatıp sabah öğlen ve akşam yemeklerle birlikte ve birde yatarken içmemiz ağrılarımızı hafiflemiş olmasına yardımcı olacaktır. 
]]>
Topuk Dikeni Doğal Tedavi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-dogal-tedavi.html Wed, 21 Nov 2018 17:23:04 +0000 Topuk dikeni doğal tedavi, ayak topuk kemiği altında zamana yayılarak oluşum gösteren çıkıntı topuk dikeni olarak tanımlanır. Ayak topuğunda kalsiyum ya da iltihap birikimi nedeniyle bölgede zamanla kemikleşme geli Topuk dikeni doğal tedavi, ayak topuk kemiği altında zamana yayılarak oluşum gösteren çıkıntı topuk dikeni olarak tanımlanır. Ayak topuğunda kalsiyum ya da iltihap birikimi nedeniyle bölgede zamanla kemikleşme gelişir. Gelişen kemikleşme, zamanla basmaya, yürümeye engel olmaya başlar. Bu tür eylemlerde kişi oldukça zorluk yaşar. Tıpta plantar fasciit olarak tanımlanan durumda yalnızca iltihap ya da kalsiyum birikimi sorumlu değildir. Bazı hastalıklar da yine topuk dikeni oluşumuna yol açabilir. Topuk dikeni her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak en fazla orta yaşlı kişilerde yaşanabilen bir sağlık sorunudur.

Topuk dikeni doğal tedavi yöntemleri nelerdir

Kekik tedavisi: 2 litre su kaynatılarak içine 1 kahve fincanı kekik eklenerek su ocaktan alınır. Bir süre demlenmeye bırakılır. Su ılıdıktan sonra bir leğen içine alınarak ayaklar bu suyun içinde 1 saat bekletilir. Kekik suyu ayakta topuk dikeni nedeniyle oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Keten tohumu yağı: Zengin içeriği sayesinde keten tohumu yağı da topuk dikenine karşı iyi gelir. Sos tavasında 3 çorba kaşığı keten tohumu yağı ılıtılır. Ilıyan yağa temiz bir havlu parçası batırılır ve havlu diken oluşan bölgeye yerleştirilir. Üzeri bir strech ile sarılarak 1,5 saat bekletilir. Topuk dikeni nedeniyle yaşanan ağrılar için günde iki defa tekrarlanabilir.

Elma kabuğu: 1 litre su ocakta kaynatılır. İçine 4 adet elma kabuğu eklenip kabuklarla birlikte 5 dakika daha kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınıp yarım saat ılıması beklenir. Ilıyan sudan elma kabukları alınır ve su cam bir kavanoza boşaltılır. Hazırlanan elma kabuğu suyundan günde 2 defa sabah ve akşam olmak kaydıyla 2 fincan içilir. Topuk dikeni doğal tedavi üzerinde oldukça başarılı bir kürdür.

Bal: 1 litre su çaydanlıkta kaynatılır ve ılıması için bir kovaya boşaltılır. Ilıyan suya ayaklar sokularak 30 dakika ayak banyosu yapılır. 1 şeker kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı vicks homojen şekilde karıştırılır. Bal ve vicks karışımı sorunlu bölgeye tabaka şeklinde sürülerek ayaklar strech filmle sıkıca sarılır. Bu şekilde bir gece bekletilir. Bunun için uygulama gece yapılmalıdır. Ertesi gün ayaklar silinerek karışımdan arındırılmalıdır.

Yağ: 2 çorba kaşığı kekik ve 2 çorba kaşığı nane yağı homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım topuklara sürülerek bekletilir. Haftada 3-4 defa uygulandığında topuk dikeni nedeniyle yaşanan ağrıyı azaltıcı etki sağlar.

Bal ve un: Etkili bir antibiyotik olan bal topuk dikenine karşı farklı yöntemlerle kullanılabilir. 1 çorba kaşığı balın içine 1 çorba kaşığı un ilave edilerek homojen şekilde harmanlanır. Karışım macun kıvamı almalıdır. Hazırlanan karışım topuk dikeninin bulunduğu alana sürülüp bölge sarılır. bir saat kadar bekletilerek temizlenmelidir. Bal ve un topuk dikeni nedeniyle oluşan iltihabın dağılmasını ve ağrının azalmasını sağlar.

Biber ve zeytinyağı: 1 şeker kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı kırmızı toz biber homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım sorunlu bölgeye sürülerek üzeri sarılır. Karışım bölgenin rahatlamasını ve yumuşamasını sağlayacaktır.

Hindistan cevizi yağı: Topuk dikeni doğal tedavi için kullanılabilecek bir diğer yöntem de Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı hem doğal hem de bitkisel bir yağdır. Topuk dikeninin yumuşamasını ve oluşan ağrı hissinin azalmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı avuç içine damlatılarak topuğa masaj yapılır. Özellikle gece yatmadan önce her gün devamlı uygulandığında ciddi anlamda rahatlama sağlar.

Soğuk kompres: Pet şişe su ile doldurulur ve buzlukta donması beklenir. Donan şişe topuk bölgesine yuvarlanarak bölgeye baskı yapılır. 15 dakika uygulanır ve düzenli yapıldığında rahatlama sağlar. Günde 1-2 defa uygulanabilir.

]]>
Dr Feridun Kunak Topuk Dikeni Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/dr-feridun-kunak-topuk-dikeni-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 13:10:29 +0000 Dr Feridun Kunak Topuk dikeni tedavisi: Ayakta meydana gelen sıkıntılar içerisinde topuk dikeni rahatsızlığı, en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gerekli görülen bitkisel yöntemlerle bu bölgedeki sıkıntının gider Dr Feridun Kunak Topuk dikeni tedavisi: Ayakta meydana gelen sıkıntılar içerisinde topuk dikeni rahatsızlığı, en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gerekli görülen bitkisel yöntemlerle bu bölgedeki sıkıntının giderilmesi oldukça kolaydır. Feridun Kunak'ın kullandığı doğal yöntemlerle topuk dikeni rahatsızlığı kolayca yok edilir.

Ayak tabanına aşırı şekilde baskı yapılması ve bunun sonucunda da bölgenin aşırı zorlanmas ile dokularda ödem oluşur. Böylelikle topuklarda iltihaplanma ya da kireçlenme meydana gelir. bu iltihaplanmalar zamanla büyüyerek topukta çıkıntı oluşmasına yol açar. Sonucunda da bu çıkıntılar topuk dikeni rahatsızlığını meydana getirir. Topuk dikeni rahatsızlığı genellikle fazla kilolu insanlarda görülür. Aynı zamanda fazla yürümekten ya da  aileden gelen genlerle de oluşabilir. Topuk dikenin giderilmesi için Dr Feridun Kunak Topuk dikeni tedavisini uygulayarak topuk dikeni temizlenmesi sağlanabilir.

Dr Feridun Kunak Topuk dikeni tedavisi için uyguladığı krem nasıl bir özelliğe sahiptir

Topuk dikeni rahatsızlığını giderebilmek için kürlerle krem elde edilir. Oldukça basit bir çözümü olan topuk dikeni kremi sayesinde bu rahatsızlığın giderilmesi sağlanmasının yanında topuk kemiğindeki bağlantının ve kas ile tendon dokusun da meydana gelen deformasyonları ve yırtıkların düzelmesini sağlar. Kilolu kişilerde, düz taban olan insanlarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenler de, kadın koşucular da ve ayakta gereğinden fazla durması gereken mesleklerde bu problemin giderilmesi için etkili olan kremi kullanabilir. Böylelikle şikayetin ortadan kalkması sağlanır.

Feridun Kunak topuk dikeni tedavisi için krem nasıl yapılır

 • Bir adet lahana yaprağı
 • 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi
 • Yarım domates
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı

Yarın domatesin üzerine doğal elma sirkesi ilave ederek iyi bir şekilde ovulmalıdır. malzemelerin karışım haline geldiği zaman  içerisine biberiye yağını ekleyip biraz bekletilmelidir. Akşam yatmadan önce ayak tabanına masaj yaparak uygulamanız gerekir. Lahana yaprağı ile ayakların taban bölgesini kaplayacak şekilde sararak ayağımıza bir çorap yada poşet giyerek sabaha kadar beklememiz gerekir. Sabahleyin ayağımızdan lahanayı çıkartarak ılık suyla bu kremi temizleyin. Bir hafta boyunca her akşam yatmadan önce kremi ayağımıza uygulayarak bu bölgede bulunan topuk dikeninin giderilmesini sağlayalım. Gece uyumadan önce bu kremi sürülmesi önemlidir. Çünkü topuk dikeni akşam saatlerinde ayaklarımıza şiddetli ağrılar oluşturmaktadır. Ayak ağrıları yattığımızda topuk tarafında toplandığı için kremin bu zaman diliminde uygulanması daha etkili olmaktadır. Böylelikle şiddetli ağrılar ortadan kalkmış olur. Kremin yanında topuk tedavisi için ayak egzersizlerin yapılması da gereklidir. Bu egzersizler ile krem hızlı bir şekilde topuk dikenini ayaktan çıkarılmasını sağlar. Dr Feridun Kunak topuk dikeni  tedavisi için verilen krem tarifinin başarılı sonuçlar verdiği herkesin bildiği bir durumdur. Topuk dikeni kreminin etkili olması için her gün düzenli olarak bir hafta boyunca kullanılması ve krem için elde edilecek malzemeleri doğal ortamlarda yetiştirilmesi gerekir.]]>
Topuk Dikeni İçin Ayakkabı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-icin-ayakkabi.html Fri, 23 Nov 2018 09:05:24 +0000 Topuk dikeni için ayakkabı; Genellikle küçük yaşta oluşan duruş bozuklukları, aşırı kilo alımlarında, uzun süre ayakta durmalarda ve özellikle yanlış ayakkabı kullanımlarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Eklem k Topuk dikeni için ayakkabı; Genellikle küçük yaşta oluşan duruş bozuklukları, aşırı kilo alımlarında, uzun süre ayakta durmalarda ve özellikle yanlış ayakkabı kullanımlarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Eklem kireçlenmesi ile başlayan bu rahatsızlık için topuk dikeni hastalığında ayak tabanı ağrılarının azalmasını sağlayan ve bu rahatsızlık için imal edilmiş bir tür ayakkabıdır. Uzman ortopedi doktorları topuk rahatsızlıkları için özellikle tavsiye ederler. Topuk dikeni rahatsızlığında ayak topuğunda yer alan kasların yırtılması ve geçen zaman içinde de topuğun kemiksi bir yapıya dönüşüp hassasiyet derecesinin artması ve ağrıların şiddetli bir şekilde hissedilmesi şeklinde tanımlanır. Bu acının hissedilmesi ve şiddeti kişinin yaşlanması ile de şiddetlenir. Bu hastalık ve rahatsızlık sahibi kişilerin kökünden çözüm olmasa bile ağrılarının ve acılarının hafiflemesini sağlayan topuk dikeni için ayakkabılar kullanılmalıdır. 

Topuk dikeni için ayakkabı genel özellikler ise;
 • Yumuşak deriden üretilirler.
 • Ayakkabının ortopedik özelliklerde üretilmiş olmalı ve tabanı çıkartılabilir şekilde üretilir. 
 • Topuk dikeni rahatsızlığı olanlar içi o bölge özellikle silikon ile güçlendirilir. 
 • Hijyen ve alerjilere karşı mahal vermeyen şekilde üretilir. 
 • Topuk dikeni için üretilmiş olan ayakkabı kaymalara tutucu malzemeden üretilir.
Topuk dikeni için ayakkabı bakımı ise;

Topuk dikeni için ayakkabılar deriden üretilmesine rağmen sudan özellikle tuzlu sudan korunmalıdır. Islanmış olan ayakkabılar ise oda sıcaklığında kurutulduktan sonra giyilip kullanılmalıdır. Ayakkabının temizliği için asla çamaşır makinesi kullanılmamalıdır. Bu ve bunun gibi kullanılması gereken şeyler dışında ayakkabıda oluşan herhangi bir hasar garanti kapsamı içine dahildir. Topuk dikeni için ayakkabıların kalın olmayan çoraplar giyilerek kullanılmalı ve özellikle topuk dikeninin olduğu kısım pudra sürülerek giyilmesi terlemeyi önleyeceğinden ayakta oluşabilecek hassasiyeti de azaltır. 
]]>
Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-bitkisel-yaglar.html Fri, 23 Nov 2018 15:47:39 +0000 Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar, Topuk dikeni kemiğinin alt kısmında zamanla meydana çıkan çıkıntıya topuk dikeni adı verilir. Ayak topuğunun altında iltihap veya kalsiyum birikmesi sonucu zamanla kemikleşme oluşumları meydana ge Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar, Topuk dikeni kemiğinin alt kısmında zamanla meydana çıkan çıkıntıya topuk dikeni adı verilir. Ayak topuğunun altında iltihap veya kalsiyum birikmesi sonucu zamanla kemikleşme oluşumları meydana gelmektedir. Topukta kemikleşme oluştuğu taktirde basmakta ve yürümekte güçlük yaşanır. Bu duruma tıp dilinde ''plantar fasciit'' olarak tanımlanmaktadır. Topuk dikeni yalnızca iltihaplanma veya kalsiyum birikintisi sonucu ortaya çıkmaz. Bazı hastalıklar da topuk dikenine sebep olabilir. Her yaş grubunda bulunan insanların maruz kalabileceği bir sorun olsa bile daha çok orta yaş grubunda oluşum göstermektedir. Topuk dikenini ortadan kaldırmak için bitkisel tedavi yöntemleri yağlarla yapılmaktadır. Kantaron yağı, papatya yağı ve çörek otunu beraber bir güzel karıştırıyorsunuz ve her gün düzenli bir şekilde topuğa masaj yaparak iyice yediriyorsunuz. Bu şekilde zamanla ağrılar azalacaktır. Bu da oldukça etkisi çok olan bir tedavi yöntemidir. Topuk dikeninin geçmesinde oldukça fazla etkisi vardır. Topuk dikeni ile beraber topuğunuzda çatlaklar ve nasırlar da oluşabilir. Eğer bunlardan da kurtulmak istiyorsanız zeytinyağı ve vazelin karıştırıp topuklarınıza sürün. Bu işlemi banyo yaptıktan sonra yaparsanız daha etkili olacaktır.

Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar Tedavisi

 • 2 yemek kaşığı nane yağı
 • 2 yemek kaşığı kekik yağı

Hazırlanışı: kekik ve nane her iki yağı ufak bir kasenin içine koyarak karıştırılır ve ayaklara sürülür. Bu  uygulama haftada 2-3 defa kadar tekrarlanır. Topuk dikeni bitkisel yağ karışımları ayaklarda oluşan ağrı ve sancıları hafifletir.

 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağına

Bir kabın içine zeytinyağı ve biber konularak bal ve un karışımı gibi bir karışım yapılır. Topuk dikeninin bulunduğu bölgeye sürün bir bezle sarılır. Bu karışım topuk dikenine neden olan kitlenin yumuşamasına ve zamanla yok olup gitmesine yardımcı olmaktadır. Topuk dikenini tedavisi için doktor egzersiz programı önerebilir. Doktorun önerdiği egzersiz programları eksiksiz olarak  uygulanmak gerekir. Ayrıca topuk dikeninden etkilenen ayağın mutlaka dinlendirilmesi tedavisi için çok önemlidir. Topuk dikeni oluşmuş olan ayağa buz kompresi uygulamak da ayakta oluşan ağrıları hafifletmek için faydalı olur.

]]>
Topuk Dikeni Ayakkabısı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ayakkabisi.html Fri, 23 Nov 2018 22:07:31 +0000 Topuk dikeni ayakkabısı, topuk dikeni rahatsızlığında ayak tabanındaki ağrıların hafifletilmesini sağlayan özel imal edilmiş bir ayakkabıdır. Ortopedi uzmanları tarafından da tavsiye edilen ayakkabılar topuk raha Topuk dikeni ayakkabısı, topuk dikeni rahatsızlığında ayak tabanındaki ağrıların hafifletilmesini sağlayan özel imal edilmiş bir ayakkabıdır. Ortopedi uzmanları tarafından da tavsiye edilen ayakkabılar topuk rahatsızlıkları için kullanılır. Topuk dikeni topuktaki kasların yırtılması ve zaman içinde bu sorunun giderek kemikleşmesi nedeniyle şiddetli ağrılara neden olan bir sorundur. Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla etkili olmaya başlıyor. Bu rahatsızlığın tedavisinde hastaların geçici de olsa rahatlamasını sağlayan topuk dikeni ayakkabısını çeşitli firmalar üretmektedir.

Topuk dikeni ayakkabısının özellikleri nelerdir

 • Bu ayakkabılar topuk dikeni ve topuk rahatsızlığı olan kişiler için özel üretilir.
 • Ayakkabıların derisinde özel yumuşak olanı kullanılır.
 • Tabanlığı ortopedik özelliklere sahip olup, çıkarılabilir özelliktedir
 • Topukta topuk dikeninin olduğu alan silikonla desteklenir
 • Ayakkabılar hijyenik ve antialerjik özelliklere sahiptir
 • Poliüretan taban kullanıldığından doğa dostudur
 • Ayakkabının tabanı kaymaya karşı dirençlidir
 • Yetişkin kişilerin ayak numaralarına uygun şekilde 36-42 numaraya kadar seri üretimi yapılmaktadır.

Topuk dikeni ayakkabısını kimler kullanır

Bu özel imal edilen ayakkabıları hassas ayakları olan kişiler, topuk dikeni hastası olanlar, özellikle şeker hastası olan topuk dikeni hastaları, ayakları için rahat ve konforlu ayakkabı tercih eden kişiler bu topuk dikeni ayakkabısını kullanabilir.

Topuk Dikeni Ayakkabısı

Topuk dikeni ayakkabısının kullanım ve bakım koşulları

Ayakkabılar hakiki deriden üretildiğinde, sudan ve özellikle deniz suyundan uzak tutulmalıdır. Islanmış ya da nemlenmiş olan ayakkabıların kalorifer peteklerinin yanında ya da soba yanında kurutulmaması gerekir. Bunun yerine ayakkabılar kur bezle silinerek, kendi halinde kurumaya bırakılmalıdır. Topuk dikeni ayakkabıları makinede yıkanmamalıdır. Ayakkabılar her türlü imalat hatasına, taban kırılmasına karşı garantilidir. Ancak çarpma, sürtme gibi olaylardan oluşan hasarlara karşı garantisi bulunmamaktadır. Bu ayakkabıların ince çorapla kullanılması,  ayakkabı tabanında bulunan silikonlu alanın pudralanarak giyilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde çorabın yapışması ve içerde katlanması engellenir.

]]>
Topuk Dikeni Bandı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-bandi.html Sat, 24 Nov 2018 13:40:23 +0000 Topuk dikeni bandı, bu rahatsızlığı taşıyan kişilerin en çok merak ettikleri tedavi yöntemlerinden biridir. Uyandığınız zaman ayağınızda ağrı oluşmasına neden olan topuk dikeni, bir yerde uzun süre oturup kalkmaya çalı Topuk dikeni bandı, bu rahatsızlığı taşıyan kişilerin en çok merak ettikleri tedavi yöntemlerinden biridir. Uyandığınız zaman ayağınızda ağrı oluşmasına neden olan topuk dikeni, bir yerde uzun süre oturup kalkmaya çalıştığınız zaman da topukta ağrı yaşamanıza neden olabilmektedir.

Topuk dikeni kişinin yürüme mesafesini azaltacağı gibi yürürken şekil bozukluğu problemine de neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıktaki temel sorun ayaktaki kasların yeteri kadar esnek çalışamamasıdır. Kilo problemi olan kişilerde, basma kusuruna sahip olan ya da yanlış ayakkabı kullanan kişilerde topuk dikeni rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

Topuk dikeni rahatsızlığına sahip kişilerin tedavisi için basamaklı bir yol izlenmektedir. Kişinin ilk olarak doktorun vereceği ayak egzersizlerini yapmaları gerekmektedir. bu egzersizlerin yanı sıra destekleyici ayakkabılar da kullanılmalıdır. Tüm bunlara rağmen herhangi bir iyileşmenin görülmediği durumlarda son çare olarak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Topuk Dikeni Bandı
Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de topuk dikeninin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kantoron yağı, çörek otu ve papatya yağını karıştırıp düzenli olarak her gün masaj yaparak topuğunuza uygulamanız ağrılarınızın azalmasına ve zamanla topuk dikeninin geçmesine olanak sağlayacaktır. Eğer topuğunuzda nasırlar ve çatlaklar da bulunuyorsa vazelin ve zeytin yağını da karıştırıp banyodan sonra topuğunuza sürebilirsiniz.

Topuk dikeni probleminin geçmesi için kullanılan alternatif yöntemlerden biri de topuk dikeni bandı kullanımıdır. Sargı bezlerini sabitlemek için kullanılan bir sargı bandını ayak tabanınıza muhtelif şekillerde sıkı bir şekilde bantlamanız sayesinde topuğunuzun üzerindeki baskıyı azaltmanız ve ağrılarınızın azalmasına olanak sağlayabilirsiniz. Bu açıdan faydalı bir yöntem olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.
]]>
Topuk Dikeni Kırdırma https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-kirdirma.html Sun, 25 Nov 2018 04:37:04 +0000 Topuk dikeni kırdırma, topuk dikeni dinlenme sırasında sessiz kalan, harekete geçildiği zaman kendini şiddetli bir ağrıyla gösteren bir rahatsızlıktır. Bu sorun ayak tabanı kaslarının çeşitli sebeplerle zorlanmas Topuk dikeni kırdırma, topuk dikeni dinlenme sırasında sessiz kalan, harekete geçildiği zaman kendini şiddetli bir ağrıyla gösteren bir rahatsızlıktır. Bu sorun ayak tabanı kaslarının çeşitli sebeplerle zorlanması nedeniyle meydana gelen yırtıkların zamanla kemiksi dokuya dönüşmesiyle oluşmaktadır. İnsanlarda görülen topuk ağrısının en önemli sebebi topuk dikenidir. Özellikle 40 yaşından sonra etkili olmaya başlar. Ayak tabanında ve ayağın iç tarafında etkisini gösteren şiddetli ağrılar, özellikle sabah uyandıktan sonra adımınızı attığınızda ya da uzun bir zaman oturup ayağa kalktığınızda etkisini hemen gösterir. Topuğun ortasından başlayan ağrı, iç tarafa yayılır ve alt bacağa kadar iner. Topuk dikeni 4-6 mm boyutlarında olabilir. Hastalardaki topuk dikeni bulguları bunun boyutlarıyla bağlantılı olmaz. Her türlü ağrı etkisini gösterir. Bu nedenle bir önce tedavi edilmesi gerekir. Günümüzde uygulanmaya başlayan topuk dikeni kırdırma diye bilinen şok dalga tedavisi bu alanda kalıcı çözümlerle hastalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunu yapan sağlık merkezlerinde, aynı böbrek taşı kırdırır gibi bunu yaptırabilirsiniz.

Topuk dikeni kırdırma (Şok dalga tedavisi) nasıl uygulanır

ESWT şık dalgaları tedavisi denilen topuk dikeni kırdırma, vücut dışında üretilip, uygulama başlığı sayesinde vücutta gerekli olan bölgeye uygulanan basınç dalgaları ile yapılan bir fizik tedavi yoludur. Geçmişten beri böbrek taşlarının kırılması amacıyla kullanılmış olup, topuk dikeni hastalarında da % 85 oranında kalıcı iyileşmeye yol açar.

Topuk Dikeni Kırdırma

Tedaviye ne kadar erken aşamada başlanırsa, başarı oranı o derece yükselir. 3-5 seans halinde uygulanan tedavide, 1 hafta arayla uygulanan seansların süresi de 15-20 dakika kadar sürer. Topuk dikeni kırdırma cerrahi müdahale yapılmadan, hastaya anestezi verilmeden, ilaçsız ve kısa zamanda iyileşme sağlayan bir tedavi yoludur. Topuk dikeni sorununun yeniden tekrarlama riskini büyük  olasılıkla ortadan kaldırır. Çünkü topukta oluşan kemik çıkıntısı şık dalgaları yardımıyla kırılır ve parçalanır.

Topuk dikeni kırdırma uygulamasının hamile olan kadınlara, hemofili gibi kan hastalığı olan kişilere, kanser hastalarına, kanama eğilimi yaratan ilaç kullanan kişilere, topukta enfeksiyonu bulunan hastalara ve kalp pili kullanan hastalara uygulanması uygun değildir. Bu nedenle doktorunuza danışarak, bu tedaviyi yaptırmalısınız.

]]>
Topuk Dikeni İğnesinin Yan Etkileri https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ignesinin-yan-etkileri.html Sun, 25 Nov 2018 11:46:25 +0000 Topuk dikeni iğnesinin yan etkileri, topuk dikeni ayak topuğunda zamanla kasların yırtılması sonucunda, kemiksi bir dokunun oluşmasıyla meydana gelir. En karakteristik özelliği sabah ilk kalkıldığı zaman yere basıld Topuk dikeni iğnesinin yan etkileri, topuk dikeni ayak topuğunda zamanla kasların yırtılması sonucunda, kemiksi bir dokunun oluşmasıyla meydana gelir. En karakteristik özelliği sabah ilk kalkıldığı zaman yere basıldığında şiddetli ağrıya neden olması, uzun süre oturduktan sonra yürümeye başlandığında yine aynı ağrıyı yapmasıyla kendini gösterir. Topuk dikeni tanısı koymak çok zor değildir. Özellikle kişi fazla kilolu olursa, daha riskli hal gelir. Ancak normal kilodaki kişilerde de topuk dikeni oluşabilir. Daha çok genç yaşlarda ayak sağlığına önem vermemek, ayakkabı tercihinde hatalı seçimler yapmış olmak, topuk dikenine maruz kalmaya neden olabilir.

Topuk dikeni için çeşitli tedavi yolları bulunmaktadır. Öncelikle şişman kişilerin kilo vermekle işe başlaması gerekir. Ayakkabıların topuk tarafı darbe emen, yumuşak tabanlı olanlardan seçilmesi önemlidir. Ayakkabı ve terliklerde topuk dikeninin olduğu yere gelen, ağrı yapan bölgede delik olması ve burada taban desteği, topuk yastığı denilen parçanın kullanılması hastaların kendilerinin alacakları yöntemler arasındadır. Bunun dışında şok dalgalarıyla topuk dikeni kırdırma yoluna gidilebilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçların kullanılması ve masaj uygulanması ile egzersizler yararlı olabilir. Bunun dışında topuk dikeni iğnesi yaptırılabilir.

Topuk Dikeni İğnesinin Yan Etkileri

Topuk dikeni iğnesinin yan etkileri var mı

Topuk dikeni iğnesi denilen topuğa enjekte edilen kortizondan oluşur. Bu şekilde kortizonun enjekte edilmesi hastanın topuk dikeninden kaynaklanan ağrılarına engel olur. Ancak iğnenin uygulama şekli çok ağrılı olduğu için, her hasta bunu kolay tolere edemez. Bunun dışında kortizon ayak topuğunda bulunan topuk yağ yastığında bozulmaya neden olabilir. Bu yüzden topuk dikeni iğnesi yaptırılmadan önce bunlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca topuk dikeni iğnesi bir defada kesin çözüm sunmaz. Bunun belirli aralıklarla yapılması gerekir. Buna rağmen sadece geçici olarak ağrıların azalmasına neden olabilir.

]]>
Topuk Dikeni Fizik Tedavi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-fizik-tedavi.html Sun, 25 Nov 2018 23:01:21 +0000 Topuk dikeni fizik tedavi, topuk dikeni ayak topuğunda zaman içinde gelişen, kasların yırtılmasıyla oluşan kemik çıkıntısı nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Oldukça ağrılı olduğundan, hastalar tedav Topuk dikeni fizik tedavi, topuk dikeni ayak topuğunda zaman içinde gelişen, kasların yırtılmasıyla oluşan kemik çıkıntısı nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Oldukça ağrılı olduğundan, hastalar tedavi için çeşitli yolları denerler. Bunun için özel ayakkabı ve terlikler giyerler, ağrı kesiciler kullanırlar, kortizon içeren enjeksiyonlar yaptırırlar. Hatta bitkisel çözüm yollarına başvururlar. Ancak topuk dikeni fizik tedavi yöntemleri sayesinde kalıcı olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Topuk dikeninde özellikle sabahları kalkınca hastalar ayaklarıyla yere bastıklarında dayanılmaz ağrılar hissederler. Bu rahatsızlığın gelişmesi genellikle 40 yaşlarından sonra etkili olur. Bunun nedeni hastaların genç yaşlardan itibaren ayak sağlığına önem vermemesi, hatalı ayakkabı seçimi yapmış olması gibi etkenlerdir. Topuk dikeni fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle hastaların mutlaka bir sağlık kuruluşundan destek alması önerilir.

Topuk dikeni fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilir mi

Günümüzde özellikle son yıllarda topuk dikeninden muzdarip olan hastalarda, fizik tedavi ünitesinde kullanılan, radikal şok dalgası prensibiyle çalışan şok dalga tedavisi ESWT cihazıyla başarılı bir tedavi uygulanmaktadır. Halk arasında topuk dikeni kırma diye bilinen bu tedavi, vücutta başka bölgelerde özellikle böbrek taşı kırma alanında da başarıyla uygulanmaktadır. Fizyoterapistler tarafından uygulanan şok dalga tedavisi hastaların çoğunda kalıcı bir iyileşme sağlamaktadır.

Topuk Dikeni Fizik Tedavi

ESWT tedavi yöntemi özellikle yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. İnsan bedeninde dışardan oluşturulan şok dalgalarıyla, vücutta istenen bölgeye odaklanılarak, uygulana non invasiv tedavi yoludur. Topuk dikeninde de başarıyla uygulanan bir yöntemdir. Topuk dikeni hastalarının bir fizik tedavi merkezine başvurarak, bu tedaviyi olması tavsiye edilir. Tedavi herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, anestezi kullanılmadan, sadece 2-4 seansta topuk dikeninden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Seanslar 15-20 dakika içinde tamamlanıyor. Bu nedenle topuk dikeni fizik tedavi yöntemleriyle kolayca tedavi edilebilir. Hastalar daha fazla sıkıntıya girmeden, fizik tedavi merkezlerinde tedaviye başlamalıdır.

]]>
Topuk Dikeni Nasıl Geçer https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 13:14:29 +0000 Topuk Dikeni Nasıl Geçer; Bir çok hastanın korkulu rüyası haline gelen topuk dikeninin tedavisi doktorlarıda çok zorlamaktadır. Topuk dikeni tedavisinde kimi hastaya topuktan iğne verilirken, kiminede tabanlık verilir. Anca Topuk Dikeni Nasıl Geçer; Bir çok hastanın korkulu rüyası haline gelen topuk dikeninin tedavisi doktorlarıda çok zorlamaktadır. Topuk dikeni tedavisinde kimi hastaya topuktan iğne verilirken, kiminede tabanlık verilir. Ancak çoğu hasta tamamen iyileşememektedir. Günümüzde topuk tedavisi için kullanılan en yaygın yol lokal kortizon enjeksiyonu tedavisidir. Bölgede oluşan yara ve ödemi tedavi eder ancak kortizon bir iki kullanım da sonra dokularda zayıflamaya yol açtıgı için pek önerilmemektedir. Ayrıca lokal kortizon enjeksiyonu sonucu hastalar tamamen iyileşmeyebilir veya hastalık tekrarlayabilir. Topuk dikeni tedavisinde hastanın ayak tabanı problemi mutlaka ortaya konulamlıdır. Kisiye uygun tabanlık verilmelidir. Hasta düzenli egzersizler yapmalıdır ve bu egzersizler hakkında bilgilendirilmelidir. Ayrıca topuk dikeni tedavisinde lazer uygulamasıda kullanılabilir.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer
Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için bazı bitkisel yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biride yağlarla yapılan tedavidir. Kantoron yağı papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp her gün düzenli bir şekilde ayağinıza sürmeniz bir süre sonra ağrılarınızın azalmasını sağlar.
]]>
Topuk Dikenine Ne İyi Gelir https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikenine-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 14:31:32 +0000 Topuk dikenine ne iyi gelir, topuk kemiğinin alt kısmında zamanla ortaya çıkan çıkıntıya topuk dikeni denir. Ayak topuğunun altında iltihap ya da kalsiyum birikmesi zamanla kemikleşme oluşmasına neden olur. Kemikleş Topuk dikenine ne iyi gelir, topuk kemiğinin alt kısmında zamanla ortaya çıkan çıkıntıya topuk dikeni denir. Ayak topuğunun altında iltihap ya da kalsiyum birikmesi zamanla kemikleşme oluşmasına neden olur. Kemikleşme oluştuğu zaman basmakta ve yürümekte güçlük yaşanır. Bu durum tıp dilinde ''plantar fasciit'' olarak tanımlanır. Topuk dikeni yalnızca iltihaplaşma ya da kalsiyum birikintisi nedeniyle ortaya çıkmaz. Bazı hastalıklar da topuk dikenine yol açabilir. Her yaş grubunda olan insanların maruz kalabileceği bir sorun olsa da daha çok orta yaş grubunda oluşum gösterir.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk Dikeni Kekik Tedavisi

 • 1 kahve fincanı kekik
 • 2 litre sıcak su

Hazırlanışı: 2 litre sıcak su bir kovaya alınarak üzerine 1 kahve fincanı kekik ilave edilir. Su bir süre ılıdıktan sonra ayaklar kovanın içine alınarak 1 saate yakın bekletilir. Sıcak suya ilave edilen kekik topuk dikeni nedeniyle oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar.

Topuk Dikeni Elma Kabuğu Tedavisi

 • 4 adet elma kabuğu
 • 1 litre su

Hazırlanışı: 1 litre su tencereye alınarak içine 4 tane elmanın kabuğu eklenir. Karışım ocakta bir süre kaynatıldıktan sonra 30 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra elma kabukları suyun içinden alınır. Elde edilen su cam bir kavanozun içine alınarak günde 2 defa bir su bardağı olacak şekilde içilir. Elma suyu kürü topuk dikeni tedavisine yardımcı olur.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk Dikeni Bal Tedavisi

 • 1 litre su
 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı vicks

Hazırlanışı: 1 litre su uygun bir kabın içine alınarak ılıtılır. Ilıyan su bir kovaya alınarak ayaklar yarım saat kadar suyun içinde bekletilir. Bal ve vicks bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra bal ve vicks karışımı ayaklara güzelce sürülür. Daha sonra ayaklar bir bone ya da strech ile kapatılarak bir gece bekletilir. Ayaklar ertesi gün silinerek temizlenir.

Topuk Dikeni Yağ Tedavisi

 • 2 yemek kaşığı kekik yağı
 • 2 yemek kaşığı nane yağı

Hazırlanışı: Her iki yağ ufak bir kasenin içinde karıştırılarak ayaklara sürülür. Uygulama haftada 2-3 defa tekrarlanabilir. Bitkisel yağ karışımı ayaklarda oluşan ağrı ve sancıyı hafifletir.

Topuk Dikenine İyi Gelen Diğer Yöntemler

Bal Ve Un: Bal bilindiği gibi etkili ve doğal bir antibiyotiktir. 1 yemek kaşığı kadar bal 1 yemek kaşığı unun içine eklenerek macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Karışım topuk dikeninden etkilenen bölgeye bir bez yardımı ile bağlanarak bekletilir. Uygulama 3 hafta boyunca düzenli yapılmalıdır. Eğer topuk dikeni iltihap nedeniyle oluşmuşsa bal ve un karışımı bölgede oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Ve Biber: 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 1 tatlı kaşığı zeytinyağına eklenerek bal ve un karışımı gibi topuk dikeninden etkilenen bölgeye sarılır. Karışım topuk dikenine yol açan kitlenin yumuşamasına ve zamanla yok olmasına yardımcı olur.

Topuk dikenini tedavi etmek için doktor egzersiz programı önerecektir. Doktorun önerdiği egzersiz programları aksatılmadan uygulanmalıdır. Ayrıca topuk dikeninden etkilenen ayağın devamlı dinlendirilmesi tedavi için çok önemlidir. Topuk dikeni oluşan ayağa buz kompresi uygulamak da ağrıları hafifletmek için faydalı olur.

]]>
Topuk Dikenine Çözüm https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikenine-kesin-cozum.html Tue, 27 Nov 2018 08:56:11 +0000 Topuk Dikenine çözüm, Topuk dikeni oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Topuk kemiğinin alt kısmında biriken kalsiyumun kemiksi çıkıntı haline gelmesi topuk dikeni olarak adlandırılır. Oldukça sert olduğu için de d Topuk Dikenine çözüm, Topuk dikeni oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Topuk kemiğinin alt kısmında biriken kalsiyumun kemiksi çıkıntı haline gelmesi topuk dikeni olarak adlandırılır. Oldukça sert olduğu için de diken adını almıştır. Çıkıntı yaklaşık olarak 2 santimetreyi bulabilir. Topuk dikeni ufacık bir röntgenle bile kolayca tespit edilebilir. Röntgende gözükmeyen topuk dikenleri de olabilir fakat bu durumda başka bir şekilde adlandırılmıştır. Bu durumu topuk dikeni sendromu olarak da adlandırıldığını duyabiliriz halk arasında. Topuk dikeni topukta ciddi şekilde ağrı yapmaz şöyle ki 30 topuk dikeni olan hastanın sadece bir topuğunda ağrı olmaktadır. Aslında ağrıya neden olan durum topuktaki yumuşak dokunun iltihap kapmasıdır. Hatta bu dokuyla topuk dikeni birbirinden bağımsız da oluşarak ağrı yaratabilir. Fakat halk arasında ikisini de topuk dikeni olarak adlandırırız.

Nasıl Topuk Dikeni Olduğunu Anlayabiliriz

Topuk dikeninin kolay bir şekilde keşfetmemizi sağlayan belirtileri yoktur. Anca dikenin oluştuğu bölgede iltihaplanma da olmuşsa günlük hareketleriniz sırasında ağrılar oluşabilir. Bu ağrıları ayırt etmenizdeki ayrıntı; bu ağrı dinlenseniz de geçmez ve her daim sizinle birliktedir. Ağrı geçer diye dinlendikten sonra ilk yere basmanızda ağrı daha şiddetli bir şekilde kendini gösteriyorsa topuk dikeninden şüphelenmenizde fayda var. Topuk dikeninde çok yürümek ve ağrı geçsin diye dinlenmek ağrınızı şiddetli şekilde arttıracaktır. Bu yüzden günlük hayatınıza devam etmeniz sizin için en iyisidir.

Topuk Dikenine Çözüm
Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni hastası gün geçtikçe hayatından soğumaya başlayıp, yürüme sırasında kısıtlandığı için bacak kasları zayıflar ve yürüyüşü bozulur. Bacaklarının arkasında ve ayak tabanında ciddi şekilde kas sertleşmesi yaşar. Yaş ilerledikçe de yaşam kalitesi daha hızlı bir şekilde düşer. Topuk dikenini ortadan kaldırmak için ise fizik tedavi ve egzersizler bir aksilik olmazsa kesin iyileşme sağlanabilir fakat topuk dikeni bulunan kişinin iltihaplı bölgesi veya topuk dikeni ameliyatla alınırsa topuk dikenine çözüm getirilmiş olur. Ameliyat sonrasında hasta hiç bekletilmeden taburcu edilse de ameliyat bölgesinin zorlanmamasına dikkat edilmelidir. Hastanın normal hale dönmesi yaklaşık olarak 3 hafta gibi kısa bir süre zarfında gerçekleşir. Topuk dikeni hastalığı olanlara geçmiş olsun dileklerimizi yolluyoruz.
]]>
Topuk Dikeni Hareketleri https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-hareketleri.html Tue, 27 Nov 2018 21:31:59 +0000 Topuk dikeni hareketleri, topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu oluşan kemik şeklinde bir çıkıntıdır. Bu çıkıntıya topuk dikeni isminin verilme nedeni, dikeni andırmasıdır. Yaklaşık iki s Topuk dikeni hareketleri, topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu oluşan kemik şeklinde bir çıkıntıdır. Bu çıkıntıya topuk dikeni isminin verilme nedeni, dikeni andırmasıdır. Yaklaşık iki santimetreye kadar büyüyen topuk dikeni röntgende kolayca görülebilmektedir. Fakat daha küçük topuk dikenleri röntgenlerde görülemeyebilir. Topuk dikeni çoğu kişilerde topuk ağrısı sebeplerinden değildir. Çünkü genelde ağrı oluşturmamaktadır. Topuk dikeni belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Fakat topuk dikenin oluştuğu bölgede yürüyüş ve egzersiz esnasında ya da sabahları uykudan uyanınca ağrılar görülebilir. Topuk dikenine bağlı ağrıları diğer ağrılardan ayıran en önemli özelliği, ayağınızı dinlendirseniz dahi o ağrı geçmez. Ayağınızı dinlendirdikten sonra ayağa kalkıp ayağın üzerine basıldığında ağrı daha da şiddetleniyor ise bu topuk dikenin oluştuğunu göstermektedir. Topuk dikeni genellikle yanlış ayakkabı seçiminde, yeni bir spora başlanıldığı zaman ve hızlı kilo alımı sonucu meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmak için, ayakkabı seçimine, hızlı kilo almamaya ve spor yaparken dikkatli olmaya özen gösterilmelidir. Topuk dikeni rahatsızlığı olanların uzman bir doktorun önerisi ile bu rahatsızlıktan kurtulacakları gibi, evde yapılacak hareketlerle de bu sorundan kurtulabilirler.

Topuk Dikeni Hareketleri

Topuk dikeni hareketleri:

 • Birinci hareket, sırt üstü uzanarak bacaklarınızı uzatın. İlk hareket olarak ayak bileklerinizi kendi etrafında döndürmeye başlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra, başparmağınız ile karşı tarafı işaret ediyor gibi hareket yapın. Daha sonra başparmağınız ile kendinizi gösteriyormuş hareketi yapın. Bu hareketi on beş defa yapın. Kasların gerilmesi sonucu oluşan ağrılara iyi gelecektir. 

 • İkinci hareket, oturuş pozisyonunda iken bir ayağınızı kaldırın ve bu ayağınızın altından bir halat ve ya bez geçirin. Bezi iki ucundan tutup kendinize doğru çekin ve beşe kadar sayıp bırakın. Bu işlemi yaparken bacağınızı kıvırmamaya dikkat edin. Bu hareketi on defa tekrarlayın. 

 • Üçüncü hareket, bir merdane veya şişeyi ayağınızın tam altına yani çukur kısmına koyun ve bacağınızı ileri geri şeklinde hareket ettirin. Bu hareketi kendinizi fazla zorlamayacak şekilde bir kaç dakika boyunca yapın.

 • Dördüncü hareket, düz bir duvarın önüne geçerek yüzünüzü duvara dönün. Ayaklarınızdan birini arkaya koyun ve iki elinizi duvara koyarak duvarı itiyormuş gibi hafifçe baskı uygulayın. Ayaklarınız yere tam basar şekilde olmalıdır. Bu hareketi yaparken arkada olan ayağınızdan kuvvet almaya çalışın. Topuk dikeni olan ayak için bu işlemi beş defa yaklaşık otuz saniye kalacak şekilde yapın.

 • Beşinci hareket, bir masanın önüne geçin ve masayı ellerinizle tutun. Bir ayağınızı öne getirin. Dizlerinizi hafif bir şekilde bükerek eğilin. Çömeldikten sonra topuklarınızı yerden kaldırın ve ayakucunda durmaya çalışın. Ayakucunda yaklaşık üç saniye kadar durmalısınız. Bu hareketi beş defa tekrarlayın.  

Topuk dikeni hareketleri düzenli ve doğru yapıldığı halde, olumlu bir sonuç alınamaz ise mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Bu hareketlerden olumlu sonuçlar almak için topuk dikeni rahatsızlığının ilk belirtileri görülmeye başlandığı zaman, uygulanmaya başlanılmalıdır. 

]]>
Topuk Dikeni Kremi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 06:16:11 +0000 Topuk dikeni kremi, bir çeşit tedavi metodudur. Rahatsızlığı olan kimselere basit bir çözüm sunabilme amacı taşımaktadır. Topuk dikeni ayak tabanındaki kasın topuk kemiğine bağlandığı bölgedeki kas ve tendon dokusunda Topuk dikeni kremi, bir çeşit tedavi metodudur. Rahatsızlığı olan kimselere basit bir çözüm sunabilme amacı taşımaktadır. Topuk dikeni ayak tabanındaki kasın topuk kemiğine bağlandığı bölgedeki kas ve tendon dokusundan meydana çıkan küçük yırtıkların ve deformitelerin giderek kireçlenmesi ve ayak tabanındaki plantar fasya tendonunun kısalması neticesinde meydana çıkar. Bilhassa ayağında basma  meselesi olan kişilerde, şişman insanlarda, düztaban olanlarda, dik topuklu ayakkabı giyenlerde, ayakda çok fazla duranlarda, koşucularda, öğretmenlerde ve kadınlarda fazladan fazla görülür. En çok fazla 40-60 yaşları aralarında meydana çıkar. Kireçlenen bölge röntgen filiminde topuğun altından çıkmış bir diken benzeri göründüğü amaçlı yerine topuk dikeni denmiştir.  

Topuk Dikeni Kremi Tarifi 

Öncesinde gerekli olan malzemeleri temin edelim sonrasında kremin yapılışına geçelim: 1 tane katı olmayan lahana yaprağı, 1 yemek kaşığı domates ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi gerekli malzemelerimiz bu denli. Anında kremimizin yapılışına hazırlanışına geçiyoruz lahana yaprağı içine 1 yemek kaşığı denli domates koyuyoruz. Fakat taze domates kullanmak mahaline domatesin tozunu kullanın. Şayet mümkün ise hazırlıklı domates çorbası da kullanabilirsiniz. Domates tozu tercihendir. Üzerine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekliyoruz tamamı bu denli kremimizin hazırlıklı .Ayağınızı içine azıcık biberiye yağı eklediğiniz suda azıcık beklettikten daha sonra akşam ayağınızı bu lahana yaprağına sarın ve bir çorap giyin. 7 gün boyunca aksatmadan uygulamanız gerekmektedir. Gece sardıktan daha sonra sabaha denli çıkarmamanız gerekmektedir. Bilhassa yüzeysel olan, çok fazla derin olmamış çatlaklar amaçlı oldukça gösterişli olduğunu da hatırlatmak talep ediyorum. Topuk dikeni olup olmadığınızı erken kalktığınızda anlayabilirsiniz. Zira en çok fazla erken kendisini belirli eder ve uyandığınız anda ayağınızda şiddetli bir ağrı hissedersiniz. Ayak ağrıları uykuda topukta toplanır. Topuk dikeni tedavisinde ayak egzersizleri önerilir. Bu egzersizler mutlaka aksatmadan yapılmalı. Topuk dikeni terliği de mutlaka almanız gerekli olan ve etkisini en kısa sürede farkedeceğiniz bir ürün. Bu terlik 40-150 TL aralarında değişen ücretlerle satışa sunuluyor. Topuk dikeni amaçlı fizik iyileştirme de önerilir. Topuk dikeniz kremi amaçlı verilen tarif oldukça oldukça başarılı sonuçlar elde edildiği söylenmektedir bu kremi denemenizi öneri ediyoruz faydasını göreceksiniz emin olabilirsiniz. 

Topuk Dikeni Kremi
Topuk dikeni fazladan fazla kimlerde görülür
 • Sporcularda görülme olasılığı daha fazladır. Daha çok fazla koşucularda görülüyor.
 • Uzun süreli katı tabanda yürüyen, ayakta duran ya da merdiven çıkan kişilerde meydana çıkabiliyor.
 • Masa başı işi olan ve çoğunlukla oturarak çalışan kişilerde daha hızlı gelişebiliyor.
 • Kötü ayakkabı kullanımı topuk diken yapıyor.
 • Kilolu olanlarda meydana çıkabiliyor.
Topuk amaçlı krem kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler

Krem ağrı kesici değildir, iyileştirme edicidir.Onun amaçlı ilaç bitene kadar ağrım geçmedi diye tutmak gerekir. Genelde 20-25 günden daha sonra geçme oluyor.İlacın sonunda de olsa topu dikeni ağrınız geçer.  Kullanımdan bir süre daha sonra deride soyulmalar olabilmektedir normaldir.
]]>
Erman Toroğlu Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/erman-toroglu-topuk-dikeni.html Thu, 29 Nov 2018 05:03:32 +0000 Erman Toroğlu topuk dikeni serüvenini neler yaşadığını anlatıyor. Bu rahatsızlığı tedavi edebileceğimi söylüyorum. Doktor değilim tabi ki ukalalık gibi algılamayın. Benim abim doktor olduğu için onun yanında olunca o Erman Toroğlu topuk dikeni serüvenini neler yaşadığını anlatıyor. Bu rahatsızlığı tedavi edebileceğimi söylüyorum. Doktor değilim tabi ki ukalalık gibi algılamayın. Benim abim doktor olduğu için onun yanında olunca onunla beraber gezince çaktırmadan bende bir şeyler öğrendim. Şimdi topuk dikenine gelelim. 

Hakemdim biliyorsunuz o zamanlar bende topuk dikeni çıktı. Ve topuk dikeni bende çok hasarlar açtı maalesef. Kortizonlu iğneler oldum. Ameliyat olmalısın dediler çok korktum olmak istemedim. Bir zaman sonra bir astsubay arkadaşımdan bir telefon aldım. Ondada bu rahatsızlığın olduğunu ama bir tarif sayesinde kurtulduğunu anlattı. Ve o tarifi bana da verdi. Bense içimden hadi oradan be ben neler yaptım geçmedi bu basit tariflerimi geçecek diye dalga geçtim. Ama denize düşen yılana sarılır misali denemek zorundaydım. O tarifi şimdi bende size söyleyeyim eminim birçok kişi muzdarip bu topuk dikeninden denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Üçte iki Vicksi üçte bir balla bir kapta karıştırın. En az yarım saat ayağınızı bileğinize kadar sıcak suda tutuyorsunuz. Suya devamlı sıcak takviyesi yapıyorsunuz. Sonra ayağınızı kuruluyorsunuz. 

Erman Toroğlu Topuk Dikeni
Bu hazırlanan karışımı iyice masaj yaparak bileğinizin dört parmak üzerine kadar sürüyorsunuz. Ve bir parça jöle gibi üzerine bırakıp ayağınıza naylon poşet geçiriyorsunuz. Onun üstüne de çorap giyiyorsunuz. Bu işlemleri yatmadan önce yapmalısınız. Sabaha kadar böyle kalıyor. Sabah olunca çıkarıp yıkamadan sadece silip normal çorabınızı giyip yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunu üç gün uyguladıktan sonra bende topuk dikeni kalmadı. Yedi sekiz kişi denedi bir şey kalmadı. Doktorlarla bunu çok tartıştım inanmadılar o diken oradan geri gitmiş olabilir ama ger gelebilir dediler. Ama öyle bir şey olmadı geri gelen bir şey olmadı. 
]]>
Topuk Dikeni Tabanlık https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-tabanlik.html Thu, 29 Nov 2018 06:24:31 +0000 Topuk Dikeni Tabanlık, insanlarını hayatını zorlaştıran topuk dikeninin bir çok tedavisi vardır. Bunlar topuk dikenine uygulanan iğne,lazer tedavisi egzersizler ve hastanın ayağına uygun olarak verilen tabanlıktır. Bu t Topuk Dikeni Tabanlık, insanlarını hayatını zorlaştıran topuk dikeninin bir çok tedavisi vardır. Bunlar topuk dikenine uygulanan iğne,lazer tedavisi egzersizler ve hastanın ayağına uygun olarak verilen tabanlıktır. Bu tedavilerin içinde en uygun olanlardan biride hastanın ayak tabanına uygun tabanlık kullanmasıdır. Eğer ayakta düz tabanlık varsa slikon tabanlık verilir ve  düz tabanlığa göre daha iyidir. Ayakkabı içine yerleştirilen bu tabanlıklar şok etkisi yaratarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

Topuk Dikeni Tabanlık
Topuk Dikeninde Diğer Tedavi  Yöntemleri

Topuk dikeninde tabanlıkların yanı sıra bir çok tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri ayak tabanına enjekte edilen iğnelerdir. Ancak yapılan araştırmalarda iğnelerin tamamen tedavi etmediği bazende hastalığın yeniden başladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra topuk dikeninde lazer tedavisi de kullanılır. Lazer tedavisi doğru uygulandığında başarıyla sonuçlandığı görülmüştür. Ayrıca topuk dikeninde doktorunuzun kontrolü altında yapılan egzersizlerde etkilidir.
]]>
Topuk Dikeni İçin Terlik https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-icin-terlik.html Fri, 30 Nov 2018 03:19:24 +0000 Topuk dikeni için terlik kullanabilirsiniz. Tedavi amaçlı üretilmiştir. Normal kullanmak için değildir. Günde bir kaç saatinizi bu terliği giyerek geçirebilirsiniz. Evinizde iş yerinizde kullanabilirsiniz mevsimin bir öne Topuk dikeni için terlik kullanabilirsiniz. Tedavi amaçlı üretilmiştir. Normal kullanmak için değildir. Günde bir kaç saatinizi bu terliği giyerek geçirebilirsiniz. Evinizde iş yerinizde kullanabilirsiniz mevsimin bir önemi yoktur. Bu terlikleri erkekte bayanda her yaştan insanlar kullanabilir. Bu terlikleri ayakları hassas olanlar ve topuk dikeni rahatsızlığı olanlar kullanabilirler. Kavisli yapısı sayesinde ayak tabanına masaj yaparak kısa zamanda eski haline dönmesini sağlar. Terlik kısa sürede topuk dikenini yok eder. Topuk dikenine ℅100 kesin çözüm sağlar. Ayak tabanında bulunan sinir noktalarını uyararak bütün bedende kan dolaşımını hızlandırır. Ve ağrıları dindirir. Adım atarken kaslarınızı normalden fazla çalıştırır. 

Topuk Dikeni İçin Terlik
Topuk dikeni terlik özellikleri
 • Yumuşak ve özel hakiki deriden üretilmiştir.
 • Ortepedik özelliklere sahip taban kullanılır.
 • Topuk dikeninin olduğu topuk bölümü silikon ile desteklenmiştir.
 • Hijyeniktir antibakteriyeldir.
 • Terlik tabanı suya karşı kayma direncine sahiptir.
 • Doğa dostu madde ile taban ile üretilmiştir.
 • Topuk yüksekliği 4,50 cm civarındadır.
 • 36-37-38-39-40 numaraları vardır.
 • Ayarlanabilir tokası vardır.
 • Yumuşatılmış iç astarı vardır.
 • Tarak bölgesi için ayarlanır kemeri vardır.
]]>
Topuk Dikeni Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-tedavisi.html Sat, 01 Dec 2018 02:24:37 +0000 Topuk Dikeni Tedavisi, Topuk dikeni günümüzde bazı insanlarda oldukça büyük bir problem haline gelen bir sorundur. Öyle ki bu durum insanların arabalarla ilgisinin artması ile bazı kesimlerde daha az görülen fakat çalışma Topuk Dikeni Tedavisi, Topuk dikeni günümüzde bazı insanlarda oldukça büyük bir problem haline gelen bir sorundur. Öyle ki bu durum insanların arabalarla ilgisinin artması ile bazı kesimlerde daha az görülen fakat çalışma hayatı koşulları nedeni ile sürekli ayakta olan ya da sürekli yürümek zorunda olan insanlar için oldukça büyük bir sorundur. Tabi ki her ne kadar büyük bir sorun olsa da topuk dikeni tedavisi mümkün hastalıklar arasındadır. Bu haber birçok insanın yanı topuk dikeni sorunu olan insanlar için oldukça önemlidir. İnsanlara son derece rahatsızlık veren ve yaşam kalitesini yerle bir eden bu sorun eğer gerekli tedaviler yapılır ise ve bunun yanında gerekli müdahaleler yapılırsa aslında çok kolay atlatılabilir. Günümüzde topuk dikeni tedavisi farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Genel olarak insanların en çok başvurduğu ve doktorlarında hastalarına en çok önerdiği toplam üç tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinin sizler için hangisinin daha iyi olacağını ise doktorunuz sizlere önerecektir. Bu durumun belirlenmesinde ise hastalığınızın ya da rahatsızlığınızın şiddeti dikkate alınarak sorun ortadan kaldırılacaktır.  Eğer kişideki topuk dikeni problemi eğer çok fazla ilerlemişse bu durum kişinin ameliyat gibi durumlara maruz kalmasına neden olabilmektedir. Aksi halde hastalık çok daha büyük bir problem olabilir.

Topuk dikeni tedavisi olarak doktorların önerdiği  egzersiz hareketleridir. Topuk için yapacağınız egzersiz hareketleri ile topuk dikeni sorununu çok kısa bir süre içerisinde kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Egzersiz hareketleri yöntemi birçok topuk dikeni problemi yaşayan insanın kullandığı ve doktorların hastaları için önerdikleri en büyük yöntemdir.  Bu yöntemin hastalar tarafından doğru ve yeterli olarak uygulanması ile kısa bir sürede bu sorundan kolay bir şekilde kurtularak yaşam kalitenizi ve diğer problemleri kolay bir şekilde eski haline getirebilirsiniz. Öyle ki topuk dikeni tedavileri arasında en kolay tedavi en rahat tedavi tabi ki egzersiz hareketleridir. Günümüzde en acısız ve en kolay olarak bilinen bu topuk dikeni tedavisi kesinlikle sizler içinde ilk tercihiniz olmalıdır. Tabi ki bu durum eğer topuk dikeni rahatsızlığınız büyümüş ise sizler için oldukça zor olacaktır. Bu durumda  genellikle hastalar için daha farklı yöntemler ile tedaviler uygulanmaktadır. Böylece anlamalısınız ki  erken teşhis birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da oldukça önemlidir. 

Topuk Dikeni Tedavisi
Topuk dikeni probleminde diğer bir yöntem ise tabi ki günümüzde yine birçok insanın yararlandığı proloterapi uygulamasıdır. Yine etkili ve oldukça güçlü bir yöntem olan bu operasyonda hasta küçük operasyonlara maruz kalabilmektedir. Fakat hasta üzerinde yapılan uygulamalar genellikle oldukça kolay ve oldukça etkilidir. Hasta bu yöntem ile kesinlikle acı hissetmez ve bu yöntemin uygulamaları son derece hızlı gerçekleşir. Yaklaşık beş on dakika arası sürecek olan bu işlem kolayca yapılacaktır.  Topuk dikeni tedavisi olan bu yöntemde hastaların topuklarındaki sorunun çözülmesi için vücudumuzda bulunan onarıcı hücrelerin çalışması gerekmektedir. Bu işlem hastaya enjekte edilen bazı ilaçlarla gerçekleştirilerek vücut,dun onarıcı hücreleri harekete geçirilir.  Yapılan bu tedavi oldukça etkili ve oldukça sağlamdır. Yani hastanın daha sonra buna bağlı olarak hastalığın tekrar gelişmesi gibi bir ihtimal söz konusu değildir.  Bu tedavi hakkında son olarak belirtmem gereken şey ise bu tedaviyi almak isteyen kişilerde hastalık kesinlikle çok fazla ilerlememiş olmalıdır. Tabi ki herkes yaptırabilir. Fakat tedavinin cevap verme durumu oldukça düşük olur.

Son olarak topuk dikeni tedavisi olan ameliyat yöntemleri insanların ve doktorların en son başvurdukları bir yöntemdir. Bu yöntem hastalığın kişilerde en fazla ilerlemiş olan aşamalarında yapılmaktadır. Ameliyatta kişide lokal anestezi uygulanarak yaklaşık]]> Topuk Dikeni Egzersizleri https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-egzersizleri.html Sat, 01 Dec 2018 11:22:30 +0000 Topuk dikeni egzersizleri, Topuk kemiğimizin hemen altında oluşmakta olan kalsiyum birikintisidir. Bu bölgede birikmesini sebeplerini şöyle açıklaya biliriz. Düzenli olarak zıplama ve koşma, ayakta bulunmakta olan kas ve bağ d Topuk dikeni egzersizleri, Topuk kemiğimizin hemen altında oluşmakta olan kalsiyum birikintisidir. Bu bölgede birikmesini sebeplerini şöyle açıklaya biliriz. Düzenli olarak zıplama ve koşma, ayakta bulunmakta olan kas ve bağ dokularında yaralanma meydana gelmesi, uzun sure ayakta kalmak ve topuk kemiğini kaplayan dokunun hasar görmesidir. Ayrıca ayakkabı seçimleri, aşırı kilo, topuklara aşırı yük bindiren yürüme bozuklukları da topuk dikeni nedenleri arasındadır. Tedavisi için bir çok yöntem mevcuttur. Ameliyat en son çözüm yoludur. Öncelikle egzersizler, ilaç ve kişiye özel üretilmekte olan ortopedik tabanlıklar denenmelidir. Bunlardan sonuç alınamazsa ameliyat seçeneğini devreye sokabilirsiniz. Topuk dikeni genellikle hiç bir belirtiye yol açmamaktadır. Eğer topuk dikeninin oluştuğu bölgede inflamasyon varsa bu durum topuğu saran yumuşak zarı etkileyerek şiddetli ağrılara yol açmamaktadır. Esnetme hareketleri, ayakkabı değişimi, kas ve tendonları destekleyen ürünler, ortopedik tabanlıklar ve fizik tedavi bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bu hastalığa ortopedik ürünler ve egzersizler çoğunlukla sonuç vermekte ve ameliyata gerek kalmadan ağrılarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Topuk dikeni egzersizleri
 • Bacaklarınızı uzatmış bir şekilde sırt üstü yatılır. Daha sonra ayak bileklerinizi kendi etrafında döndürülür. Baş parmaklarınızla karşı tarafı gösteriyor gibi hareket ettiren. Sonra baş parmaklarınızı kendinizi gösterir tarzda hareket ettirin. Bu hareketle kaslarınız gerildiği için ağrılarınıza iyi geldiğini hissedeceksiniz.
 • Oturur vaziyette iken bir ayağınızı kaldırır vaziyette ayak altından bir bez geçirin. Bezi iki ucundan tutarak kendinize doğru çekin. Bacağınızı kıvırmadan yapmanız gerekmektedir. Bu hareketi beş saniye sayarak bezi bırakın. Bu hareketi ilk başlarda beş kere, daha sonraları on kereye çıkarabilirsiniz.
 • Şişe veya merdaneyi ayak altına yerleştirin. Çukur yere koyduğumuz cisim ile öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Kendinizi fazla zorlamadan bu hareketi üç dakka kadar yapabilirsiniz.
 • Düz bir duvar önünde  yüzünüz duvara dönük şekilde durun. İki elinizide duvara koyun. Duvarı ittiriyormuş gibi hafif baskı yapın. Bu esnada ayağınızın biri arkada olmalıdır. Tam yere basar derecede olan ayağınızdan destek almanız gerekir. Otuz saniye boyunca o şekilde beklenenin gerekir. Bu hareketi beş kere tekrarlaya bilirsiniz.
 • Bir masa önünde masayı tutarak bekleyin. Hafif bir şekilde dizlerinizi bükerek eğilmeye başlayın. Bir ayağınız önde olmalıdır. Çömeldikten sonra ayaklarınızı yerden kaldırarak parmak ucunda durmaya çalışınız. Bu hareketi de kendinizi zorlamadan on kere yapabilirsiniz.
Topuk Dikeni Egzersizleri
YukarıdaYukarıda anlattığımız topuk dikeni egzersizleri ile topuk dikeni rahatsızlığınızı azaltabilir ve diğer topuk dikeni tedavi yöntemleriyle bu hastalıktan kesin olarak kurtulabilirsiniz.
]]>
Topuk Dikeni Ameliyatı https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 06:20:48 +0000 Topuk dikeni ameliyatı, diğer tedavi yöntemleri denenip cevap alınamadığında vaşvurulan bir yöntemdir. Topuk dikeni ameliyatına geçmeden önce topuk dikeninin ne olduğuna ve tedavi yöntemlerine kısaca bir göz atalım. Topuk dikeni ameliyatı, diğer tedavi yöntemleri denenip cevap alınamadığında vaşvurulan bir yöntemdir. Topuk dikeni ameliyatına geçmeden önce topuk dikeninin ne olduğuna ve tedavi yöntemlerine kısaca bir göz atalım.

Topuk Dikeni Demek

Eski ortopedistlerin topuk ağrısı şikayeti olan hastaların röntgen sonuçlarında topuk kemiğinde bir çıkıntı görmüşler ve bu hastalığın adını topuk dikeni koymuşlardır ve bu rahatsızlık isminden dolayı bir kemik problemi olarak düşünülmektedir. Topuk ağrısı ayak cerrahisinde en sık rastlanan durumlardan birisidir ve topukta görülen çıkıntı topuk dikeni hastalığının bir sonucu olup, topuktaki ağrının oluşmasında bir etlkisi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, ayağın altında bulunan bir kasın çalışaması ile ilgili bir problemden ötürü topuk dikeni oluşmaktadır.

Topuk Dikeninin Oluşum Evresi

Ayak taban yapısında plantar fasia isimli bir kas bulunmaktadır ve bu kas yürüme sırasında yaylanma göstermesi ile kişinin yükünün yere verilmesi sağlanmaktadır. Bu plantar fasia olarak adlandırılan kas yeteri kadar esneklik göstermez ise ayak topuğuna ağrı oluşmakta ve bu ağrıya topuk ağrısı denilmektedir. Plantar fasia, farklı sebeblerden dolayı kısalır ve topuğun yapıştığı yeri çekerek bu bölgede kanama ve ağrı oluşmasını sağlamaktadır. Yapıştığı yerde zamanla oluşan kalınlaşma da röntgenlerde görülen topuk dikeni olarak adlandırılan görüntüye yol açmaktadır.

Düz tabanlarda, ayakları yüksek kavisli olanlarda, fazla kilolu olanlarda, topuklu ayakkabı ya da düz yopuksuz ayakkabı kullananlarda, diabet hastalarında, çeşitli romatizmal hastalıklarda ve bir grup ilacin yan etkisi olarak kasın kısalması ile topuk ağrısı meydana gelebilmektedir.

Topuk Dikeni Belirtileri:

Sabah yataktan kalktıktan ilk bir kaça adım sonra topuk ağrısı olması ve bu ağrının yürüme ile kendiliğinden geçmesi durumunda tipik olarak  topuk dikeni tanısı koyulmaktadır. Bunun yanı sıra, bir yerde uzun süre oturulduktan sonra kalkar kalkmaz oluşan topuk ağrısı ile gün bitiminde ağrı olması da çok tipik ve tanı koydurucu olmaktadır. 

Plantar Fasiitistir yani tpuk ağrısı rahatsızlığınıntanısı koyulurken ağrının şekline bakılmaktadır ancak,  fiziki muayene sonrasında ayırıcı tanı için kişinin basarak ayak röntgenleri ve ek olarak gerekirse MRI veya kan tetkikleri istenebilmektedir.

Topuk Dikeni Ameliyatı

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri:

Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak uygulanan yöntem, ayak tabanında rahatsızlığa sebep olan kasa yönelik yapılan germe egzersizleridir ve burada plantar fasia kasının uzatılması amaçlanmaktadır. Daha sonra ise hastaların çoğunda oluşan basma sorununun çözümü için yürüme analizleri yapılmakta ve varsa, yürüme bozukluğu ortaya çıkarılarak problemin çözümüne yönelik olarak kişiye özel tabanlıklar uygulanmakta ve hastanın yürümesi ile ilgili sorunlar giderilmektedir. Bunun yanı sıra, Ağızdan kullanılan antienflamatuar ve yüzeyel  antienflamatuar lardan destek alınması sağlanmaktadır ve hastalara günde 3-4 ke buz uygulaması önerilerek 6 haftanın sonunda tamamına yakınının rahatlaması sağlanmaktadır.

Bu tedavi yöntemleri hastaya fayda sağlamaz ise kas egzersizleri, fizik tedavi programları ile gece ateli denilen ve ayağın gece belli bir pozisyonda durmasını sağlayan bir cihaz kulanılmaya başlanmaktadır ve yaklaşık hastaların %50’sinde bu tedavi başarı sağlamaktadır.

Bir diğer aşamada ise doktorun terciğine göre kortizon ya da prp enjeksiyonları hasta üzerinde denenmektedir,  ancak hangi ek tedavi tercih edilirse edilsin,  hastaların egzersiz yapmaya ve tabanlık kullanımına devam etmeleri gerekmektedir.

Topuk Dikeni Ameliyatı:

Yukarıda sayılan tedavi yöntemleri ile tedavilere yanıt alınamadığı zaman, hastalarda kasın kısalmasının yanında, çok yakınından geçmekte olan sinirin de sıkıştığı düşünc]]> Ömer Coşkun Topuk Dikeni Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/omer-coskun-topuk-dikeni-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 03:02:58 +0000 Ömer Coşkun topuk dikeni tedavisi, için ardıç tohumunu önermektedir. Topuk dikeni rahatsızlığı kanda bulunan ürik asitin normalden fazla yüksek olması sonucunda meydana gelmektedir ve bu hastalığa yakalanan kişilerin öğ Ömer Coşkun topuk dikeni tedavisi, için ardıç tohumunu önermektedir. Topuk dikeni rahatsızlığı kanda bulunan ürik asitin normalden fazla yüksek olması sonucunda meydana gelmektedir ve bu hastalığa yakalanan kişilerin öğle ve akşam yemeklerinin hemen ardından 5 adet ardıç tohumu yemeleri gerektiğini öneren Ömer Coşkun verdiği bitkisel karışım ile ayaklarda oluşan topuk dikeni rahatsızlığına bitkisel önerilerde bulunmaktadır.

Ömer Coşkun Bitkisel Tedavi:

İlk olarak bir kovanı içerisine sıcak su koyulur ve içine kekik atılır. Kovadaki su ılık su halini alınca ayaklar suya sokularak 25 dakika kovadaki suda bekletilir.

Metal havanın içine 2-3 yemek kaşığı yeğlı ve nemli pulbiber koyulur ve iyice dövülüp ezildikten sonra bir tülbente sarılır. tülbente sarılan pulbiberi akşam olunca hastanın topuk dikeni olan bölgesine sarılır ve hastaya 3 gün üst üste aynı yöntem uygulanır. sonraki dördüncü, beşinci ve altıncı günde ise, metal havanın içine çekirdekli siyah kuru üzüm koyulur ve biraz ıslak olacak şekilde iyice dövülüp, içine de 1-2 damla sıvı yağ katılır. Sonraki yedinci, sekizinci ve dokuzuncu gün ise kuru üzüm ile biber karışımı aynı şekilde hazırlanır ve gece yatarken hastanın ayağına topuk dikeni olan bölgeye sürülür. Daha sonra bir hafta küre ara verilir ve bir hafta sonra tekrar aynı şekilde hastaya kür uygulanır.

Ömer Coşkun Topuk Dikeni Tedavisi

Bir tencere içerisine 4 adet elmanın kabuğu ile 1 litre su eklenir ve 10 dakika kaynatıldıktan sonra 30 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülerek  iki yemek arası saatlerde ve yatarken birer su bardağı hastaya içilir.

]]>
Topuk Dikeni Belirtileri https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-belirtileri.html Mon, 03 Dec 2018 12:59:10 +0000 Topuk Dikeni Belirtileri, Topuk dikeni günümüzde insanlar arasında oldukça yaygın olan ve insanlarda büyük problemlere neden olan bir durumdur. Bu durumda insanlar birçok zaman farklı belirtilerden dolayı rahatsızlıklar yaşa Topuk Dikeni Belirtileri, Topuk dikeni günümüzde insanlar arasında oldukça yaygın olan ve insanlarda büyük problemlere neden olan bir durumdur. Bu durumda insanlar birçok zaman farklı belirtilerden dolayı rahatsızlıklar yaşayarak  birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu belirtiler kişiye göre ve hastalığın şiddetine göre insanlar üzerinde farklı belirtiler meydana getirerek  kimi zaman insanlarda büyük problemler, kimi zamansa kaile bile alınmayacak kadar küçük problemler meydana getirmektedir. Fakat durum her ne kadar hafif olursa olsun kesinlikle topuk dikeni belirtileri dikkate alınmalı ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Kişide meydana gelen topuk dikeni belirtileri kesinlikle uzman bir doktor tarafından kontrol altında olmalıdır. Gördüğünüz en küçük belirtide bile evde kendinizce müdahaleler ve farklı şekillerde tedavi yöntemlerine başvurmayınız. Bu gibi bilinçsiz hareketler sizleri çok daha zor duruma düşürerek sizleri uğraştırabilir. 
Topuk Dikeni Belirtileri
 • Topuk dikeni belirtileri arasında en çok görülen ve hastalığın başlangıcından bitişine kadar insanlarda süregelen bir belirti sabahları ya da 5 saati geçen uykulardan sonra kişinin ayağa kalktığında, kişinin topuk bölgesinde beliren ve kişide aşırı bir ağrı meydana getirerek rahatsızlıklar veren bir durum ile karşılaşıyorsanız bu durum birçok zaman topuk dikeni teşhisi konularak sonlandırılır. Fakat her ne kadar bu durum topuk dikeni belirtileri benzerlikleri gösterse bile bu durumu bazı testler yapmadan kendiniz anlayamazsınız. Bu durum bazen kişinin bir önceki gün çok fazla ayakta kalmasından dolayı ya da kişinin çok fazla yorulmasından dolayı da görülebilen sorunlar arasındadır.  Bu nedenle böyle bir belirti ile karşılaştığınız anda eğer durum iki gün tekrarlanırsa, kesinlikle doktorunuza başvurmanız önerilmektedir. 
 • Bunun yanında topuk dikeni belirtileri arasındaki bir diğer problem ise kişinin topuk üzerine basma durumlarında topuğun iç kısımlarında hissettiği ağrılardır. Bu ağrılar oldukça  derindir. Bu nedenle insanların iş hayatı ya da sosyal hayatı bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Topuk dikeni kişiyi bu şekilde etkileyince birçok kişinin yaptığı plan ve programlar aksayarak bu kişilerin işlerinin olumsuz olarak etkilenmesine neden olmaktadır.
 • Bunun yanında hastalığın müdahale edilmemesine bağlı olarak hastalığın ilerlemesi ile ortaya çıkan şiddetli doku iltihaplanmasıdır. Doku iltihaplanmaları topuk dikeni sorununda müdahaleler yapılmadığında ve kişi tarafından sorunun düzelmesi için beklenirken aslında en büyük hatayı yapmakta olursunuz. Çünkü bu durumda topuk bölgesinde meydana gelecek olan doku iltihaplanması beraberinde birçok problemi meydana getirerek sorunlara neden olacaktır. 
 • Son olarak topuk dikeni belirtileri arasında mutlaka görülen bir durum ise topuk batması durumlarıdır. Bu durum yine ağrı ile birlikte meydana gelerek kişinin topuk bölgesinin tam iç kısmında gerçekleşen ve sanki bir yırtılma hissi gibidir. Bu durumda kişi yine basma güçlükleri yaşayarak hayatı kısıtlanmış olmaktadır.
]]>
Eswt Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/eswt-topuk-dikeni.html Mon, 03 Dec 2018 14:04:29 +0000 Eswt Topuk Dikeni, Her gün daha fazla insanda görülen topuk dikeni problemi gün geçtikçe çok daha farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir. Gelişen teknoloji le birlikte gelişen tıbbi yöntemleri birçok alanda insanl Eswt Topuk Dikeni, Her gün daha fazla insanda görülen topuk dikeni problemi gün geçtikçe çok daha farklı tedavi yöntemleri ile iyileştirilmektedir. Gelişen teknoloji le birlikte gelişen tıbbi yöntemleri birçok alanda insanların yardımcısı olduğu gibi topuk dikeni probleminde de oldukça etkili olmaktadır. Eswt topuk dikeni için geliştirilen en geşmiş yöntemlerden biridir. Bu yöntem oldukça etkili ve oldukça hızlı bir şekilde hastada meydana gelen problemin ortadan kaldırılması için yeterli olmaktadır. Bu yöntem son yıllarda dünya da ve ülkemizde oldukça kullanılan ve birçok insanın hayatındaki en büyük sorunlardan biri olan topuk dikeni problemini çözerek birçok kişinin rahat bir yaşama kavuşmasını sağlamıştır. Oldukça hızlı, kolay ve acısız bir şekilde sizleri çözüme kavuşturacak olan bu yöntem daha birçok hastalıkta kullanılmaktadır. Yani eswt yöntemi aslında sadece topuk dikeni için geliştirilmiş bir yöntem değildir. Örneğin tıbbi olarak bu yöntem kişilerin omuz bölgelerinde meydana gelen ağrılar, uzun süre boyunca iyileşme ve kaynama göstermeyen kırıklar ve diğer bunlara benzer hastalıklarda kolay bir şekilde çözüme ulaştırabilmektedir. Çok amaçlı bir tedavinin ülkemizde de insanların problemlerinin çözülmesinde kullanılması oldukça iyi bir haberdir. Eswt topuk dikeni tedavisi aslında bir ışın tedavisidir.  Bu yöntemle kişinin topuk bölgesine gönderilen şok dalgaları topuk dikeni probleminin kısa bir sürede çözülmesini sağlayacaktır. Birçok avantajı olan bu yöntemi herkes kullanamaz. Örneğin bu durumda biraz radyasyon etkisi yarattığı için kesinlikle hamilelerde uygulanmaz. 

Eswt topuk dikeni, genellikle kişilerde meydana gelmiş olan topuk dikeni probleminin şiddetine bağlı olarak bazı değişiklikler göstererek 3-7 seans arasında değişiklikler gösterebilmektedir. Eswt topuk dikeni uygulandıktan sonra genellikle yüzde doksan ihtimalle başarıyı yakalamaktadır. Bu durum bazen geriye kalan yüzde onluk bir dilimle olumsuz bir şekilde sonlandırılabilir. Fakat olumsuz durumların geneli kişilerde meydana gelen farklı problemlerdir. Örneğin topuktaki doku iltihaplanmaları gibi durumlarda sonuç başarısız olabilir. Topuk dikeni seansları ise yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Bu kadar kısa olan bu seanslarda topuğa uygulanan şok ışınlarla topuk dikeni problemi ortadan kaldırılır. bu ışınlar kesinlikle kişilerde ağrıya ya da diğer rahatsızlıklara neden olmaz. Öyle ki bu durumda kişi kesinlikle herhangi bir his duymayabilir. Aslında bu durum tamamen hastalığınızın şiddetine bağlıdır. 

Eswt Topuk Dikeni
Eswt tedavileri yapılırken kişi bu sırada doktorundan onay alarak evde bazı tedaviler yapmalıdır. Örneğin topuk dikeni için  bazı egzersiz hareketlerini evde doğru bir şekilde yavaş yavaş yapabilir. Bunun yanında giyindiği ayakkabı ya da terlik gibi eşyalarına daha çok dikkat ederek genellikle ortopedik eşyalar kullanmalıdır. Bu sayede kişideki topuk dikeni problemi çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde çözülecektir. Eswt topuk dikeni tedavisinin bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Örneğin kişinin cildinde bir süre boyunca süregelen kızarıklık durumlarıdır. Bunun yanında kişide meydana gelen topuk bölgesinde yanma durumlarıdır. İşte bu durumlarda genellikle yan etki olarak değerlendirilerek kısa bir sürede kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bu durum tamamen kişinin cildinin hassasiyetine bağlı bir durumdur. 
]]>
Lazerle Topuk Dikeni Tedavisi https://www.topukdikeni.gen.tr/lazerle-topuk-dikeni-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:05:30 +0000 Lazerle topuk dikeni tedavisi, birçok hastayı canından bezdirir duruma getirmiş bir sağlık sorunu olan topuk dikeni rahatsızlığının tedavisid için uygulanan bir yöntemdir.Hastalar tedavi amaçlı çoğunlukla birçok hekim, b Lazerle topuk dikeni tedavisi, birçok hastayı canından bezdirir duruma getirmiş bir sağlık sorunu olan topuk dikeni rahatsızlığının tedavisid için uygulanan bir yöntemdir.Hastalar tedavi amaçlı çoğunlukla birçok hekim, birçok tedavi yöntemi denemektedirler. Kimilerine topuk bölgesinden iğne yapılmakta, kimilerine değişik tabanlıklar verilmektedir. Fakat çok az hasta tam tedavi olabilir. Birçok hasta tam anlamıyla iyileşememektedir. Hastalarınsa aldıkları değişik cevap ve tedavilerle kafaları karışmakta, doktorlarına karşın güvenleri sarsılmaktadır. Topuk dikeni hastalığı, Ayak taban kaslarının topuk kemiğine yapışma yerinde çokça zorlanma sebebiyle meydana gelen yara ve bu yaranın bir çok kez bir hal almasıdır. Çekilen röntgen filminde, yara dair biriken kireç sebebiyle topukta dikenimsi bir imaj oluşur. Bu görüntüden ötürü sağlık sorunu "topuk dikeni" olarak anılmaktadır. Hastalar bilhassa sabahları yere basarken önemli topuk ağrısı yaşarlar. Biraz yürüdükten ardından ağrı azalır. Fakat uzunca süre ayakta kalınca veya yürüyünce ağrı bir daha artar. Birtakım hastalar ağrı sebebiyle parmak ucunda yürümek zorunda kalırlar.

Lazer nasıl etki eder

Tedavide kullanılan az enerjili lazer ışınları, ten ve altındaki dokuda enerjiye dönüştürülür. Böylelikle hücrenin iyileştirici aktivitesi artar. Lazer ışığı daha çabuk iyileşmenin yanı sıra ağrı, şişme ve irinlenme sürecinde azalmaya neden olur. Bu yepyeni tedavi yöntemi ağrılı ve kolay değil cerrahi işlemleri, yan tesiri fazla miktarda olan ilaç tedavilerini lüzumsuz kılabilir. Lazerin yararları şunlardır:
 • Hücre metabolizmasında artış
 • Sınırlandırılmış kan sirkülasyonunda iyileşme 
 • Kollagen ve kas dokusunda gelişme
 • Akut ve müzmin ağrıda iyileşme
 • Sınırlandırılmış ödem ve enflamasyonda azalma
 • Doku tamiri ve yara iyileşmesinin uyarılması
 • Bağışıklık sistemi uyarılması
 • Sinir fonksiyonlarının uyarılması
Lazer topuk dikeni haricinde, artiritler (eklem irini ), tendinitler (tenisçi dirseği, omuz tendiniti vb.), narin doku incinmeleri, çene eklemi ağrıları, kuyruk sokumu ağrısında da (koksigodini) uygulanıyor. Genellikle 40-60 yaş civarı görülüyor.

Lazerle Topuk Dikeni Tedavisi
Topuk dikeni hastalığı nasıl oluşuyor

Zorlanmalar sonucu olarak ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapıştığı yerde küçük yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Vakit içerisinde bu kesim kireçlenir ve dikenimsi bir görünüş alır. Esasen ağrıya yol açan dikenimsi çıkıntı değil. Bu yalnızca bir sonuç. Dokularda olan zedelenmeler, doku kısımlarının sertleşip kısalmalarına neden olur. Tekrarlayan zorlanmalar yırtılmalara, ödeme ve ağrıya neden olur . 

Topuk dikeni olan hasta olanların yakıntıları neler

Bu hastalar bilhassa sabahları yere bastıklarında topuklarında ağrı hissederler. Bir süre yürüyünce ağrı azalır, fakat uzunca süre ayakta kalınca ve çok yürüyünce ağrı bir daha şiddetlenir. Ağrı az çok inatçıdır ve yıllar boyunca devam edebilir.

Topuk dikeni kimlerde daha sık sık görülüyor

Kilolu, ayak tabanındaki kaviste düşüklük veya çokça kavislenme olan kişilerde, uzunca süre ayakta kalmayı ve yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, zorlayıcı sportif etkinlik yapanlarda daha sık sık görülür.

Tedavisi nasıl yapılıyor

Sorunun tedavisinde değişik yöntemler uygulanabilir. İlkin hasta kişiye ayak kavisini destekleyici uyumlu tabanlık verilir. Lokal steroid (kortizon) enjeksiyonu az çok sık sık başvurulan bir yol. Fakat steroidli ilaçların yan etkileri, enjeksiyonun ağrılı olması ve rehabilitasyonda yeterlidir olmaması değişik  gündeme getirdi. Lazer terapisi hem bir k]]> Feridun Kunak Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/feridun-kunak-topuk-dikeni.html Wed, 05 Dec 2018 02:38:22 +0000 Feridun kunak topuk dikeni hakkında neden oluşur,nedenleri nelerdir,ağrısı nasıl geçer ve tedavisi nasıl yapılır bilgilendiriyor. Topuk dikeni için doğal bitkisel yöntemleri var. Şifalı otlarla yağlarla hazırlanan kürlerle Feridun kunak topuk dikeni hakkında neden oluşur,nedenleri nelerdir,ağrısı nasıl geçer ve tedavisi nasıl yapılır bilgilendiriyor. Topuk dikeni için doğal bitkisel yöntemleri var. Şifalı otlarla yağlarla hazırlanan kürlerle ağrılar geçer ve iyileşme olur diyor. 

Topuk dikeni nedir

Ayak tabanına aşırı yük binmesi ve aşırı zorlayınca sonrasında dokularda ödem oluşur. Ve iltihap sonucu kireçlenme meydana gelir. Zamanla büyüyerek topukta çıkıntı halini alır. Buna topuk dikeni diyoruz. 

Topuk dikeni fazla kiloda çok uzun yol yürümekten yada ailevi sebeplerden oluşabilir. Eğer bu şekil topuk ağrılarınız varsa ve o anda hemen pratik olarak bir çözüm olarak bir tane bulaşık süngerinin ortasını küçük bir çukur olacak şekilde oymaya çalışın. Süngerin bu küçük oyuk yerini ayağınızın ağrıyan yerine koyup ayakkabınızı o şekilde giyin. Feridun Kunak Topuk DikeniÇocuklardada oluşabilir. Bu rahatsızlık için hemen ameliyatı düşünmeyin. Eğer dikkat edilirse ayaklara gerekli özen gösterilirse vücut bir süre sonra oluşan kemik çıkıntısını kendi kendine tedavi eder. Ve kendiliğinden geçer yeterki biraz sabredelim. Rahatlamak için hazır tabanlar kullanabilirsiniz. Ayağınızın ağrıyan yerine sıcak uygulama yapabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırır. Eğer sıcak uygulama yaparken ağrı sancı oluyorsa yapmayın çünkü iltihaplı olabilir doktorunuza başvurun. Susam,biberiye ve papatya yağlarıyla masaj yapabilirsiniz. Masajdan sonra egzersizler yapabilirsiniz. Kaslarınız kuvvetlenirse ağrılarınız azalabilir.
]]>
Ahmet Maranki Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/ahmet-maranki-topuk-dikeni.html Wed, 05 Dec 2018 20:53:48 +0000 Ahmet Maranki topuk dikeni, içinde bitkisel çözümler sunmaktadır. Ahmet Maranki’nin topuk dikeni için bizlere önerdiği bitkisel çözümlere geçmeden önce kendisini kısaca tanımakta fayda vardır. 1998 yıl Ahmet Maranki topuk dikeni, içinde bitkisel çözümler sunmaktadır. Ahmet Maranki’nin topuk dikeni için bizlere önerdiği bitkisel çözümlere geçmeden önce kendisini kısaca tanımakta fayda vardır.

1998 yılında Azerbaycan’da “yılın en başarılı bilim adamı” seçilen Profesör Doktor Ahmet Maranki, Azerbaycan’da kaldığı süre içerisinde SSCB’nin çağdaş dünya üzerinde bilinmeyen yönleriyle ilgili stratejik ve kozmik araştırma merkezlerinde eğitimde bulunmuş ve ekstrasens ile bioenerjist unvanını almıştır. Dünyada ve Türkiye'de sosyal ve stratejik pek çok vakıf, dernek, düşünce kulüpleri gibi Sivil Toplum Kuruluşlarında da faaliyet gösteren yazar,  pek çok bilimsel araştırmanın da öncülüğünü yapmış bulunmaktadır. 

Bir çok hastalığa bitkisel çözümler sunan Profesör Doktor Ahmet Maranki’nin topuk dikeni için sunduğu bitkisel çözüm kürleri ise şu şekildedir;

Bilindiği üzere topuk dikeni hastaların sabahları topuklarının üzerine basamamaları ve basarken şiddetli bir ağrı hissetmeleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bitkisel kürler bu rahatsızlığın tedavisininde etkili olarak hastayı rahatlatmayı amaçlamaktadır.

Ahmet Maranki Topuk Dikeni

Topuk Dikeni Kürleri:

 • Topuk Dikeni İçin Arpacık Soğan Kürü: Bir adet arpacık soğanı fırın tepsisine alınarak, fırında iyice öldürüldükten sonra ılıması beklernir. Akşam hasta yatmadan önce, öldürülüp, ılıklaşan arpacık soğanı ortadan ikiye kesilir ve hastanın ayağının topuk dikeni olan kısmına koyulup, üzerine de çorap giydirilir.
 • Topuk Dikeni İçin Kekik Kürü: Bir kovanın içerisine sıcak su koyulur ve üzerine bir bardak kekik eklenip, suyun ılık hale gelmesi beklenir. Daha sonra hastanın topuk dikeni olan ayağı bu suda 20 veya 30 dakika bekletilir. Bu işlem günde bir defa yapılmalıdır. 
 • Topuk Dikeni İçin Elma Kabuğu Kürü: Dört adet elma soyularak kabukları alınır. Kabuklar bir litre su ile bir tencerede kaynatılır ve 30 dakika demlenerek süzülür. Süzülen sudan iki yemek arası saatlerde ve akşamları yatmadan bir bardak hastaya içirilir. 
]]>
Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 21:13:59 +0000 Topuk dikeni bitkisel tedavisi, Topuk dikeni ayak tabanın aşırı zorlanması, düz taban,  kandaki ürik asidin yüksek olması, aşırı kilo ve genetik faktörler sonucu meydana gelir. Topuk dikeni olan hastalar ayak tabanlarına basmak Topuk dikeni bitkisel tedavisi, Topuk dikeni ayak tabanın aşırı zorlanması, düz taban,  kandaki ürik asidin yüksek olması, aşırı kilo ve genetik faktörler sonucu meydana gelir. Topuk dikeni olan hastalar ayak tabanlarına basmakta zorlanırlar. Topuk dikeni için bazı egzersizler vardır bunlar sayesinde şikayetlerde azalma olur. Ayrıca yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler de önemlidir. 

Topuk dikeninde tıbbi tedaviye destek olabilecek nitelikte bitkisel tedavi vardır. Aşağıda zikredilen kürler sayesinde topuk dikeninde iyileşme olacaktır.
 
Kür 1: 1 tatlı kaşığı deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı şap tozu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı bir kapta karıştırılır ve yumuşak bir lahana yaprağının içine konur. Bu lahana yaprağı da topuk dikenin olduğu bölgeye sarılarak yaklaşık 2 saat bekletilir. 2. saatin sonunda topuk dikenin olduğu bölge yıkanır. Kurulama işleminden sonra yine aynı bölgeye limon suyu ve vazelin sürülerek masaj yapılır.

Kür 2: Elma sirkesi topuk dikeni için müthiş bir çözümdür. Bir parça havluyu elma sirkesiyle  iyice ıslatıp topuk dikenini olduğu bölgeye sarılırsa fayda görülür.

Elma sirkesiyle hazırlana diğer  bir kür:  1 su bardağı ılık suyun içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve biraz bal  ilave edilir .Bu karışım günde iki kez 1-2 hafta boyunca içilir. 

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi
Kür 3: 4 tane elmanın kabukları soyularak 1 litre suda kaynatılır. Kaynayan elma kabuğu suyu yarım saat demlenip,  süzülür ve iki yemek arasında, yatmadan önce birer su bardağı içilir.

Kür 4 : Kekik topuk dikeni için faydalı bitkiler arasında yer alır. Bunun için 1 çay bardağı kekiği 1 kova suyun içerisine atıp bu suda ayaklar yarım saat bekletilirse rahatlama meydana gelir.  

Kür 5:1 arpacık soğan fırında pişirilip,  öldürülür ve iki eşit parçaya ayrılır. Daha sonra topuk dikenin olduğu yerin üzerine konur. Soğanlar düşmesin diye bir çorap giyilerek bu şekilde yatılır. Sabah ayak yıkanır. 

Kür 6: Ardıç tohumu öğlen ve akşam olmak üzere günde iki kez yemeklerden önce yenilmeye devam edilirse topuk diken için şifa olacaktır.

Kür 7: 2-3 yemek kaşığı pul biber bir havanda iyice dövülerek ezilir. Bu pul biberler bir tülbentin üzerine eşit bir şekilde dağıtılarak topuk dikenin üzerine yatmadan önce konur. Bu işleme  3 gün boyunca devam edilir. 

4-5. ve 6. gün içinde biraz yaş çekirdekli siyah üzümün çekirdekleri havanda dövülerek ezilir. Bu çekirdeklere 1-2 damla sıvı yağ ilave edilir ve yine bir tülbente konarak ayağa sarılır.
7-8. ve 9. günde içinde pul biber ve siyah üzümün çekirdeği ile hazırlanan karışım tülbente konup ayağa sarılır. 
9. günün sonunda 1 hafta ayak dinlendirilir. Ardından aynı işlem 9 gün süreyle tekrarlanır. 
]]>
Topuk Dikeni Nedir https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-nedir.html Thu, 06 Dec 2018 15:49:37 +0000 Topuk dikeni nedir, topuk dikeni topuğun üzerinde sonradan oluşan bir kemik çıkıntısı şeklinde oluşur ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu çıkıntının oluşum sebebi ayağın sürekli olarak zorlanması ve bundan dolay Topuk dikeni nedir, topuk dikeni topuğun üzerinde sonradan oluşan bir kemik çıkıntısı şeklinde oluşur ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu çıkıntının oluşum sebebi ayağın sürekli olarak zorlanması ve bundan dolayı topuk kısmında kalsiyum birikintisi olarak ortaya çıkmasıdır. Topuk dikeni bazen iltihaplanmalar sonucu da ortaya çıkabilir. Topuk dikeni daha çok orta yaşlarda görülür. Kadınlarda  görülme olasılığı daha da fazladır. Topuk dikeni kısa zamanda oluşan bir durum değildir oluşumu uzun zaman alır. Ayak kaslarının zorlanması topuğu saran zarın aşınması ve zedelenmesi ile oluşur. En çok da ayak ile yapılan koşma atlama sıçrama gibi hareketler yapan kişilerde görülür. Yine uzun süreli yürüyüş yapanlar ya da yürüme gerekli işlerde çalışanlar özellikle sert zeminlerde yürüyenler fazla kilolu olanlar ayak yapısına uygun olmayan ayakkabı giyenler diyabet hastaları topuk dikeni oluşum riski altındadır.

Topuk dikeni özellikle ayakta uzun süre kalındığında yüründüğünde şiddetli ağrılar yapar. Kemikleşmiş bir hale geldiyse topuk dikeni artık deriye de zarar vererek ağrının şiddetini arttırır. Özellikle sabahları uyandığında ilk adımla birlikte iğne batması şeklinde şiddetli ağrılar oluşur. Uzun süre yüründüğünde ağrılar artar. Dinlenince geçen ağrılar ayağa kalkınca tekrar şiddetlenebilir. Bazen ağrılar o kadar şiddetli olur ki kişi günlük aktivitelerini yapamaz ve hayatını olumsuz etkiler. Topuk dikeni için bir fizik doktoruna ya da ortopedi uzmanına başvurmak gerekir. Ayrıca evde yapılacak basit egzersiz hareketleri ile ağrılar hafifletilebilir. Yataktan kalkınca hafif esneme hareketleri ile ayak hafif oynatarak rahatlatılır. Spor yaparken önce esneme hareketleri yapılır. Eğer koşu yapıyorsanız süreyi kısaltılabilir daha az süre koşabilirsiniz. Eğer aniden bir ağrı meydana gelirse buz kompleksi yapılabilir. Ayakkabı alırken ayağınıza uygun ortopedik ayakkabılar alınmalıdır. Topuğu desteklemek için topuk destekleyici pedler alınmalıdır. Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışmalısınız. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. 

Topuk Dikeni Nedir
Topuk dikeni nedir, topuk dikeni tedavi edilmezse zamanla yürüme aktivitesini kısıtlar ve bacak kaslarında zayıflamaya sebep olur. Bacak arkasında kalça da sırtta aşırı ağrılar oluşur. Topuk dikeni için bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılır bunu için üç yemek kaşığı kadar kurutulmuş siyah üzüm havanda dövülür ve gece yatmadan topuğa bir tülbent ile sarılır ve sabah çıkarılır üç gün üst üste yapılırsa ağrıları hafifletip sizi rahatlatacaktır. Kantaron yağı papatya yağı ve çörek otu yağı da karıştırılarak topuğa masaj yapılabilir bu da ağrılar için iyi bir yöntem olabilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/ibrahim-saracoglu-topuk-dikeni.html Thu, 06 Dec 2018 23:04:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni, hakkında birçok öneride bulunmaktadır. İnsan için hareket mekanizmasının başlangıcı olan ayakta meydana gelen bu rahatsızlıklar insanı oldukça zor durumda bırakmaktadır. Ayağın altın İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni, hakkında birçok öneride bulunmaktadır. İnsan için hareket mekanizmasının başlangıcı olan ayakta meydana gelen bu rahatsızlıklar insanı oldukça zor durumda bırakmaktadır. Ayağın altında meydana gelen bu rahatsızlığa her şey sebep olabilmektedir. Derinin kuruması ile başlayan topuk dikeni insanı oldukça zorlamakta ve çok acı çektirmektedir. Jilet yarasından daha keskin bir acı veren topuk dikeni tedavisi doğal yöntemlerle yapılmakta ve etkili sonuçlar vermektedir.

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni kürü bu rahatsızlığa yakalan hastalar tarafından kullanılmakta ve uygulaması doğru yapıldığı takdirde kısa zamanda geçmektedir. Tamamen doğal yöntemler ile tedavisi yapılmakta ve insan sağlığına hiçbir zararı olmamaktadır. Birçok uzmanda bu küre onay vermekte ve topuk dikeni rahatsızlığı olan hastalara tavsiye edilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni kürü şöyledir;

Topuk dikeni kürleri 3 gün ve 3 aşama şeklinde uygulanması gerekmektedir.

 • 3 yemek kaşığı pul biber
 • Tülbent

Uygulanışı; kırmızı pul biber ezilmesi gerekmektedir. Ezilmesi yapıldıktan sonra tülbent içine boşaltılarak ayağın topuk kısmına sarılır. Sabah uyandığınız zaman sökülecek. Bu uygulama arka arkaya 3 gün uygulanacaktır.

 • 3 yemek kaşığı kuru üzüm ve çekirdeği
 • Tülbent
İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni

Uygulanışı; kuru üzümü çekirdeği ile beraber ezilir. Ezilme yapıldıktan sonra tülbent üzerine dökülerek ayak topuğuna sarılır. Sabah sökün. Bunun da arka arkaya 3 gün uygulanması gerekmektedir.

 • 3 yemek kaşığı pul biber
 • 3 yemek kaşığı kuru üzüm ve çekirdeği
 • Tülbent

Uygulanışı; diğer kür tedavisinde olduğu gibi pul biber ve kuru üzüm çekirdeği ile beraber ezilir. Ezilme işlemi tamamlandıktan sonra tülbent üzerine dökülerek ayağın topuk kısmına bağlanır. Sabah sökün. Bu işlemlerin hepsi gece uyumadan yapılmalı ve sabah ayaktan sökülmesi yapılır.

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni kür tedavisi böyledir. Kullanan kişilerin çoğu tarafından faydası görülmüştür. Uygulanması gereken bu kür tedavisi düzenli olarak ve tam olarak uygulanması halinde olumlu sonuç alınacaktır. Kırmızı pul biberin tohum olmasına dikkat edelim. Topuk rahatsızlığı da bu uygulanacak yöntem ile iyileşmektedir. Kolay ve zahmetsiz olan bu kürü topuk dikeni hastalığı olan herkes gönül rahatlığı içinde uygulayabilirler. Hiçbir yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemi hastalık için çok iyi gelmektedir.

]]>
Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni.html Fri, 07 Dec 2018 06:01:23 +0000 Topuk dikeni, insan vücudunda topuk bölgesinde ortaya çıkarak ciddi rahatsızlıklara neden olan durumlardan biridir. Meydana getirdiği belirtilerle ciddi rahatsızlıklara neden olan bu rahatsızlık, tedavi edilmediği sür Topuk dikeni, insan vücudunda topuk bölgesinde ortaya çıkarak ciddi rahatsızlıklara neden olan durumlardan biridir. Meydana getirdiği belirtilerle ciddi rahatsızlıklara neden olan bu rahatsızlık, tedavi edilmediği sürece etkilerini devam ettirerek topallamanıza neden olabilir. Topuk bölgesinde oluşan bir çıkıntı şeklinde kendisini gösteren topuk dikeni, hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık olsa bile genellikle orta yaşlarda etkilerini göstermektedir.

Topuk dikeni herkeste ağrı oluşumuna neden olmamaktadır. Öyle ki her 10 hastadan ancak 2'sinde ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda asıl hastaları rahatsız eden ağrı, topuk bölgesinde oluşan doku iltihaplarıdır. Çünkü topuk dikeni tamamen iltihaplar neden olmaktadır. Bilindiği gibi iltihap rahatsızlıkları vücuttan kendiliğinden kalkmamaktadır. Bunun için kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Doktorunuzun çok kısa bir muayene yapması yeterlidir. Bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir

 • Topuk dikeni sorunu olan insanların çok az bir kısmında ağrı görülse bile ağrılar topuk dikeni belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Bu ağrılar bazen çok şiddetli olabilmektedir.
 • Bölgede oluşan bu iltihaplanma yine önemli belirtilerden biridir. Beyazlaşma şeklinde bu iltihaplanmalar bazı durumlarda görülebilmektedir. İltihaba dokunduğunuzda ağrı ile birlikte iltihabın da gezdini hissedebilirsiniz.
 • Önemli belirtilerden biri de 1.5-2 cm büyüklüğünde çıkıntının şişlik olarak topuk altında çıkması olacaktır. Bunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Çünkü şişlikler görülmeyecek gibi değildir.
 • Son olarak topuk dikeni olan insanlarda yürürken oluşan ağrılardır. Bu ağrılar nedeni ile kişi egzersiz ve spor uygulamalarını yapamayacak hale gelebilmektedir.

Topuk Dikeni Nedenleri Nelerdir

 1. Sürekli olarak zıplamak insanlarda topuk dikeninin önemli nedenlerinden biridir. Bu durum özellikle sporcularda çok sık gerçekleşen bir durumdur. Bol bol istirahat ve tedavi gerekmektedir.
 2. Sürekli uzun yol yürümek de topuk dikeni nedenlerinden biridir. En büyük neden olarak değerlendirebileceğiniz bu durum, yürüyüş yapanlarda görülebilmektedir.
 3. Aşırı kilo durumlarında topuk üzerine binen yükün fazla olmasına bağlı olarak topuk dikeni rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. bu nedenle kilo vermek gerekecektir ya da bunun yerine daha az ayakta durmanız gerekecektir.
 4. Aniden spora başlamak da topuk dikeni nedenlerindedir. Çünkü topuk altında bulunan dokunun aniden yük altında kalması iltihaplanmalara neden olmaktadır.
 5. Son olarak orta yaşlı insanlarda da aşırı ayakta kalmaya bağlı olmak üzere topuk dikeni ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de diyabet rahatsızlığı var ise tamamen bağlantılıdır diyebiliriz.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde topuk dikeninin teadvisinde ilk olarak antibiyotik uygulamaları yapılmaktadır. eğer topuk dikeni şiddetli ise bu durumda fizik tedavi uygulamaları da yapılması gerkebilmektedir. Bu şekilde hastaların yüzde doksan kadarı rahatsızlıktan kurtulmaktadır. Ancak kurtulamayan yüzde onluk dilim ameliyatlarla kurtulabilmektedir. Bu ameliyat ise oldukça basittir. Topuk dikeninin olduğu kısım iğneler ile alınır ve bu şekilde iltihaptan kurtulmuş olursunuz. Kesin çözümdür.

]]>
Ayak Topuk Dikeni https://www.topukdikeni.gen.tr/ayak-topuk-dikeni.html Fri, 07 Dec 2018 19:55:54 +0000 Ayak topuk dikeni, genellikle insanların uzun sürelerden beri sürekli olarak duruş bozuklukları, yürüme bozukluklar, yanlış ve bilinçsiz egzersizler gibi sorunlarından dolayı uzun sürede yavaş yavaş oluşum gösteren ve bel Ayak topuk dikeni, genellikle insanların uzun sürelerden beri sürekli olarak duruş bozuklukları, yürüme bozukluklar, yanlış ve bilinçsiz egzersizler gibi sorunlarından dolayı uzun sürede yavaş yavaş oluşum gösteren ve belirtilerini anide ortaya çıkararak sanki o gün içerisinde oluşmuş bir sorun gibi kendisini karşımıza çıkarmaktadır. Bu nedenle uzun sürekli duruş bozuklukları egzersizler ve yürüme bozuklukları sorunlarımıza erkenden dikkat ederek bu durumları daha düzenli ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirirsek çok daha  kolay bir şekilde bu sorunların ilerde meydana gelmesini önleyebiliriz. Bu tür durumlara önceden dikkat etmek ayak topuk dikeni gibi sorunlarında daha sonradan meydana gelerek rahatsızlıklar oluşturmasını önlemiş oluruz. Bunun yanı sıra sürekli olarak klasik ve kişi farkında olmadan kullandığı ayakkabı ve terlikler kişilerde bu tür durumları meydana getirebilmektedir. Bu nedenle sizlere tavsiyem sürekli ortopedik ayakkabılar giymektir. Aksi halde kişide fark etmeden yürüyüş ve duruş bozuklukları meydan gelmektedir.  Meydana gelen duruş bozuklukları ise bir süre sonra kişilerde topuk diken problemlerinin meydana gelmesini ve oldukça olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarla karşılaşmamak için sizlerde önceden gerekli önlemleri almalısınız.

Ayak topuk dikeni nasıl anlaşılır

Doktorlar hastaların genel şikayetlerine bakarak kişide topuk dikeni olduğunu anlamaktadır. Ayak topuk dikeni olan kişilerde ilk şikayet özellikle sabahları uyandığında şiddetli ağrı ve ayak üzerine basamama sorunudur. Bunun yanında kısa bir yürüyüş sonrasında ayakta topuk içine doğru oluşan ağrı bu durumun belirtilerindendir. Ayak topuk dikeni görülen kişiler kesinlikle günlük yürüme mesafelerini daha düşük tutmalıdır. Bu sorunun görüldüğü kişilerin en büyük tedavileri tabi ki de en başta istirahattir. Bu durumun tıbbi olarak tedavileri vardır. En büyük tedavisi enjeksiyon yöntemidir. Kişiye yapılan iğneler ile bu durum hızlı bir şekilde atlatılabilir. Fakat bazı insanlar topuk dikeni sorunundan doğal yöntemler ile kısa bir sürede kurtulabilmektedir. Öyle ki evde ayağa uygulanan bazı yöntemlerle bu sorunun üstesinden kolay bir şekilde gelebilirsiniz.  Örneğin buz uygulaması topuk dikeni sorununun kolay bir şekilde çözülmesinde oldukça etkilidir. Ayak topuk dikeni görülen kişiler bu bölgeye uyguladıkları buzla birlikte bölgeyi sürekli soğuk tutarak bu sorunlardan kurtulabilirler.  Bu tür tedavi yöntemlerini kesinlikle evlerinizde denemenizde zarar yoktur.

Ayak Topuk Dikeni
Ayak topuk dikeni müdahale edilmediği zamanlar oldukça problemler teşkil ederek büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.Çünkü bu sorun zamanla ayakta farklı sorunların meydana gelmesine ve bazen topuk dikeni probleminin büyümesine neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda gerekirse kişi cerrahi operasyonlara maruz kalmaktadır. Yapılan bazı ameliyatlar ile topuk dikeni problemi ortadan kalkar. Fakat bu ameliyat sadece ayak topuk dikeni sorunu büyümüş insanlarda yapılmaktadır. Aksi halde bu durumun az görülen kişilerde ameliyat durumları gerekçe göstermemektedir. Bu kişiler bazı tedavi yöntemleri ile birlikte yapılan doğal tedavilerle ayak topuk dikeni sorunundan kurtulabilirler. Fakat bu sorunun görüldüğü kişiler bol bol istirahat etmeli ve topuk üzerine basmamaları gerekmektedir.
]]>
Topuk Dikeni Neden Olur https://www.topukdikeni.gen.tr/topuk-dikeni-neden-olur.html Sat, 08 Dec 2018 08:44:02 +0000 Topuk dikeni neden olur, tıpta epin kalkanei olarak tanımlanan topuk dikeni, topuktaki kemik üzerinde daha sonradan oluşan kemiksi küçük bir çıkıntıdır. Bunun ortaya çıkması ayak kemiğinin devamlı zorlanmasıyla b Topuk dikeni neden olur, tıpta epin kalkanei olarak tanımlanan topuk dikeni, topuktaki kemik üzerinde daha sonradan oluşan kemiksi küçük bir çıkıntıdır. Bunun ortaya çıkması ayak kemiğinin devamlı zorlanmasıyla burada toplanan kalsiyum birikintileriyle olur. Aynı zamanda kemik çıkıntısıyla alakalı olmayan, ayak kemerinde olan dokunun iltihaplanması olan plantar fasiit yine topuk dikeni olarak bilinir. Bunun sebebi rahatsızlığın tedavi edilmemesi halinde, kişilerde belirtilen kemik çıkıntısının oluşmasına neden olmasıdır. Fakat topuk dikeni her zaman iltihaplanma sonucunda ortaya çıkmaz. Artrit türlerinin bir kısmı da topuk dikenine neden olabilir. Bunlar ağrıya bile sebep olmaz.

Topuk dikeni plantar fasiit yüzünden ayak ağrısı çeken kişilerde sıkça ortaya çıkar. Genellikle orta yaşlı erkeklerde ve kadınlarda etkili olur. Ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Bazı uzmanlar kadınların bundan daha fazla etkilendiğini belirtiler. Ayak ağrılarından yakınan kişilerin, bunun topuk dikeninden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmeleri için doktora gitmesi gerekir.

Topuk Dikeni Neden Olur

Topuk dikeni nedenleri nelerdir

Ayak topuk kemiğinin alt tarafında topuk dikeni oluşması bir anda ortaya çıkmaz. Bunun ortaya çıkışı aylara yayılan bir süreçte gerçekleşir. Genellikle bunun oluşma nedeni ayak kaslarının ve bağlarının zorlanması, topuk kemiğini saran zardaki aşınmadır. Özellikle çok koşan, çok sıçrayan kişilerde topuk dikenine daha fazla rastlanır. Bu kişiler genellikle sporcu olurlar. Kişiler açısından bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Bunların arasında sayılabilecekler;

 • Orta yaşta olmak
 • Ayak kemerinde çökme olması
 • Aşil tendon gerginliği
 • Uzun yürüyüşlerin yapılması
 • Topuk kemiğine, bağlar ve topuk çevresindeki sinirlere baskı yapacak yürüme bozuklukları
 • Daha çok sert zeminde yapılan koşma ve sıçrama hareketleri
 • Ayağa uygun olmayan, küçük ve ayak kemerini olması gerektiği gibi desteklemeyen ayakkabıların giyilmesi
 • Aşırı kilolu ve obez olmak
 • Yaşla birlikte esnekliğini yitiren ayak tabanı zarı ve topukta olan yastıkçıkta incelme olması
 • Şeker hastalığı
 • Gün içinde çoğunlukla tek ayak üzerinde durmak
 • Ayak kemerinin düz ya da çok yüksek olması
 • Ani şekilde fiziksel aktivite yapmak topuk dikeni neden, olabilir.

Topuk dikeni koşma sırasında ya da yürüyüş anında ağrıya neden olabilir. Topuk kemiğindeki iltihap kemik çıkıntısı yapacak şekilde ilerleme göstermişse, ağrıya neden olan kemik çıkıntısı değil, çıkıntı nedeniyle zarar gören yumuşak dokudan kaynaklanır. Bu ağrı genellikle sabahları kalkıldığında ayak topuğuna iğne batması şeklinde acı girmesi şeklinde hissedilir. İlerleyen zamanlarda bu künt bir ağrıya dönüşür. Hareketleri kısıtlar, günlük aktiviteleri zorlaştırır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

]]>