Topuk Dikeni Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Topuk Dikeni Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Topuk dikeni merhemi, topuk tedavisinde etkili bir bitkisel yöntemdir. Topuk dikeni rahatsızlığı olan kişilere basit çözüm üretebilme amacı taşımaktadır. Topuk dikeninin sebebi ise ayağın altındaki kasın topuk kemiğine bağlandığı kısımdaki tendon dokusu ve kasların meydana gelen yırtılmalar ya da deformelerin giderek iltihaplanması ya da kireçlenmesi ile meydana gelir. Özellikle ayağında basma sorunu olan kişilerde, kilolu insanlarda, düz taban olan kişilerde, yüksek topuklu ayakkabı giyenler de ayakta çok fazla durmak zorunda kalan kişilerde, kadınlarda ve öğretmenlerde genellikle daha fazla görülür. Yaş ilerledikçe topuk dikeni oluşma olasılığı artmaktadır. Özellikle 40-60 arasındaki yaşlarda daha fazla görülür. Topukta meydana gelen kireçlenme, rörtgenlerde bir çıkık gibi göründüğü için topuk dikeni denilmektedir. Topuk dikeni tedavileri oldukça fazladır. Bunlardan birisi ise merhemle tedavi yöntemidir.

Topuk dikeni merhemi tarifi: Merhemi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta malzemelerin organik tohumdan elde edilmesi gerektiğini unutulmaması gerekir:

Malzemeleri
  • 1 tane lahana yaprağı
  • 1 yemek kaşığı domates
  • 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi
Topuk dikeni merhemi nasıl yapılır?

Bir lahana yaprağının içine bir yemek kaşığı domatesi koyunuz. Eğer taze domates bulamıyorsanız bunun yerine domates tozunu ya da domates çorbasını kullanabilirsiniz. Domatesin üzerine bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi eklemelisiniz ve merheminiz hazırdır. Bu kremi uygulamadan önce ayağımıza bir miktar biberiye yağı sürmemiz gerekir. 5-10 dakika bekledikten sonra ayağımızı ılık suyla temizleyin. Lahana yaprağını ayağımıza sarıp sabaha kadar dinlendirmemiz gerekir. Bu uygulamayı gece yapmamızın sebebi gün boyu hareket ettiğimiz için gece yattığımızda vücudumuzdaki bütün ağrılar topuk tarafına toplanmaktadır ve gece boyunca bu ağrılar rahatsız eder. Bunu önlemek için bu merhemi gece uygulamanız gerekir. 7 gün boyunca her akşam uygulanması tedavi için gereklidir. Lahana yaprağını gece uyguladıktan sonra ayağınıza bir çorap giyerek sabaha kadar çıkarmamanız gerekir. Topuk dikeninin olup olmadığını anlamak için sabah erken saatlerde ayak hareketleri yaparak anlayabilirsiniz. Eğer ayakta dururken şiddetli bir ağrı hissederseniz topuk dikeninizin var olduğunu hissedersiniz. Topuk dikeni merhemi denemeniz önerilmektedir. Faydası oldukça fazladır. Topuk dikeni tedavisi sırasında ayak egzersizlerin yapılması gerekir. Ayrıca topuk dikeni tedavisinde topuk dikeni terliği de mutlaka kullanmanız gerekir. Bu dönemde terlik, dikenin çok fazla hasar görmesini engeller.

Topuk dikeni merheminin kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler

Merhem, kesinlikle bir ağrı kesici değildir. Tedavi etme amaçla kullanılmalıdır. Topuk dikeni geçinceye kadar yapılması önerilir. Genellikle 20- 25 gün arasında topuk dikeni kaybolmaktadır. Daha sonra topuk dikeni ağrısı geçer. Bu melhemi kullandığınızda vücutta soyulmalar meydana gelebilir. Bu gayet normaldir. Çünkü bu soyulma vücudun iyileştiğini gösterir.

Topuk Dikeni Merhemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar?

Topuk Dikeni Bitkisel Yağlar?

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Neden Olur?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Eswt Topuk Testleri ve Uygulama Yöntemleri

Eswt Topuk Testleri ve Uygulama Yöntemleri

Güncel

Topuk Dikeni İğne Tedavisi

Topuk Dikeni İğne Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6